Nowoczesne formy aktywności fizycznej

Liny do wzmacniania mięśni rąk, ramion, barków

Ruch jest jednym z podstawowych i najważniejszych elementów zdrowego stylu, który pozwala pozbyć się zbędnych kilogramów i utrzymać szczupłą sylwetkę. Stanowi doskonały lek na stres i różnorodne dolegliwości lub schorzenia, a przy tym poprawia samopoczucie. Rodzaj aktywności fizycznej powinien być dostosowany przede wszystkim do wieku, aktualnego stanu zdrowia oraz indywidualnych możliwości danej osoby. W ostatnich latach pojawiły się ciekawe nowoczesne formy aktywności fizycznej, które cieszą się coraz większym zainteresowaniem, takie jak chociażby: aeral joga, bootie balet, kranking czy Nordic Blading.

Aeral joga (antygravity)

Aeral joga łączy w sobie elementy gimnastyki, pilatesu, stretchingu, tańca i fitnessu oraz jogi. Polega na wykonywaniu ćwiczeń w powietrzu z wykorzystaniem specjalnego hamaka (przypominającego chustę lub do gimnastyki), który służy do wsparcia masy ciała. Materiał, wykonany z delikatnej tkaniny, ułatwia wykonywanie różnych ćwiczeń, często wykonywanych w pozycji głową w dół, co pozwala na większe rozciąganie i rozluźnienie mięśni. Aerial joga została stworzona przez Michelle Dortignac (tancerkę i akrobatkę), która rozpoczęła praktykowanie jogi w hamaku w 2006 roku w Nowym Jorku.

Antigravity - joga w hamaku

Ćwiczenia w powietrzu, mimo iż pozornie wydają się proste, są dosyć skomplikowane i wymagają doświadczenia. Aeral joga pozwala „pozbyć się” ciężaru własnego ciała (co jest zalecane przede wszystkim osobom z wadami postawy), zwiększa ruchliwość stawów, głęboko rozciąga mięśnie oraz uelastycznia ciało. Ponad to wzmacnia się mięśnie ramion, nóg i brzucha, a także poprawia ukrwienie i dotlenienie mózgu (dobrze wpływa na koncentrację i koordynację wzrokowo-ruchową). W czasie jednych zajęć można spalić około 150 kalorii.

Bootie balet

Bootie balet (zwany również body baletem), który pojawił się w ofercie klubów fitness i siłowni stosunkowo niedawno, stanowi połączenie baletu pilatesu, jogi, fitnessu z figurami baletowymi. Ćwiczenia działają rozciągająco i wysmuklająco, poprawiają postawę ciała, wzmacniają mięśnie kręgosłupa, a przy tym dostarczają niesamowitych wrażeń. Pozwalają subtelnie, równomiernie i perfekcyjnie budować mięśnie i spalać zbędne kalorie.

bootie balet - nowoczesna forma aktywności fizycznej

Bootie balet stanowi rodzaj treningu siłowego, w którym funkcję obciążenia stanowi…własne ciało. Uczy nie tylko cierpliwości i równowagi, ale również pewnych nawyków, takich jak: utrzymywanie prostej sylwetki, chodzenia z wciągniętym brzuchem, poruszania się z gracją czy koncentracji na wykonywanej czynności.

Kranking

Kranking (KRANKcycle)  stanowi rodzaj treningu aerobowego z elementami treningu siłowego, a jego nazwa pochodzi od innowacyjnej maszyny, która służy specjalnie uprawiania tej aktywności fizycznej. Twórcą krankingu jest Johnny G. – profesjonalny sportowiec oraz twórca i trener indoor cyclingu. Idea nowej aktywności fizycznej powstała w trakcie spotkania z niepełnosprawnymi sportowcami, podczas którego Johnny G. zaobserwował, jak ogromne rezultaty przynosi jazda na rowerze dla niepełnosprawnych (handcycle). Specjalna maszyna, czyli rower stacjonarny zainspirowany, składa się z regulowanego siodełka oraz układu napędowego. Służy do treningu sprawnościowo-wytrzymałościowego na górne części ciała.

W czasie jazdy pracują wszystkie mięśnie rąk i pleców, a w szczególności barki, bicepsy i tricepsy oraz mięśnie przedramion. Bezustanne kręcenie korbami to ogromny wysiłek, dlatego efektem regularnych treningów jest wzrost siły rąk. Osoba ćwicząca kręci pedałami ręcznymi, wykonując ruch identyczny, jak w czasie pedałowania na tradycyjnym rowerze. Kranking można trenować w trakcie zorganizowanych zajęć grupowych pod czujnym okiem trenera lub samodzielnie w trakcie indywidualnej sesji ćwiczeniowej. Trening powinien być poprzedzony rozgrzewką całego ciała, z uwzględnieniem jego górnych partii (mięśnie i stawy). Maksymalny czas ćwiczeń nie powinien przekraczać 60 minut. Kranking pozwala ćwiczyć serce, budować siłę ramion, poprawia pracę układu krążenia oraz wzmacnia mięśnie kręgosłupa.

Nordic blading

Nordic blading jest nową dyscypliną sportu, która cieszy się ogromną popularnością przede wszystkim w Niemczech, Finlandii, a także w wielu innych krajach europejskich. Stanowi połączenie jazdy na rolkach z.…marszem Nordic Walking. Jest bardzo skuteczną formą aktywnością, która kształtuje przede wszystkim mięśnie górnej części ciała. W trakcie odpychania się kijkami osoba trenująca nie tylko zwiększa swoją prędkość jazdy, ale jednocześnie wzmacnia górną część ciała. Wysiłek jest bowiem rozprowadzany między wszystkie najważniejsze grupy mięśni – ręce, barki, mięśnie klatki piersiowej, brzuch oraz nogi. Nordic Blading pozwala na: zwiększenie liczby pracujących grup mięśniowych, poprawienie górnych grup mięśni ciała, wzrost częstości rytmu serca, zwiększenie zużycia energii i poboru tlenu. Systematyczny trening dodatkowo poprawia wytrzymałość ogólną, a także wzmacnia serce i układ krążenia.

 

Dodaj komentarz

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.