Szukaj
Close this search box.

Skuteczne sposoby na przeziębienie

leki na przeziębienie

Spis treści

Katar, kaszel, ból gardła – to typowe objawy przeziębienia. Trudno się przed nim uchronić w sezonie jesiennym, zwłaszcza gdy wszyscy wkoło kichają i kaszlą. Przeziębienie, mimo iż bywa uważane za banalną przypadłość, potrafi spędzić sen z powiek i solidnie dać w kość. Bo gdy mamy zatkany nos to nie czujemy smaku i zapachu, bardzo często boli nas przez to głowa. Gdy kaszlemy, miewamy problemy ze snem. Nie wspomnę już o bólu gardła, które utrudnia normalne jedzenie. Całe szczęście na dokuczliwe objawy przeziębienia istnieje kilka sprawdzonych sposobów. Co na przeziębienie? Oto kilka skutecznych metod.

Gdy boli gardło

Co na przeziębienie gdy ból gardła odbiera całą radość z życia? Na ból gardła najlepsze są płukanki – z soli lub naparów ziołowych. Poleca się rumianek i szałwię, a więc zioła o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbakteryjnym i przeciwwirusowym. Płukanki zmniejszają ból i opuchliznę. Są przy tym bardzo bezpieczne, dlatego też można ich używać nawet do kilku razy dziennie. Z aptecznych specyfików warto sięgnąć po tabletki do ssania z tymiankiem lub miodem.

płukanki z soli pomogą na bolące gardło
płukanki z soli pomogą na bolące gardło

Gdy męczy katar

Co na przeziębienie, gdy najbardziej dokucza katar? Na katar najlepsze będą inhalacje. Można je przygotować z soli fizjologicznej lub olejków eterycznych. Dobrze sprawdzą się olejki mentolowe i eukaliptusowe, które świetnie udrożniają zatkany nos i przywracają swobodę oddychania. Inhalacje najlepiej wykonywać przy użyciu profesjonalnego nabulizatora. Jednakże gdy takowego nie mamy, wystarczy miska, gorąca woda, olejek i ręcznik. Dobrze jest również wdychać gorące opary, np. znad herbatki rumiankowej czy rosołu z kury, który jest doskonały na przeziębienia.

Dobrym rozwiązaniem będą też maści do smarowania klatki piersiowej. Najlepsze efekty dają maści z wyciągiem z eukaliptusa i mentolu, np. Vicks VapoRub. Wdychane opary skutecznie leczą nieprzyjemne objawy nieżytu nosa oraz inne męczące objawy przeziębienia.

Dobrym rozwiązaniem będą też płukanki do nosa, np. z soli kuchennej. Taką płukankę można zrobić samemu, rozpuszczając pół łyżeczki soli w pół szklanki wody, albo kupić gotowe ampułki w aptece. Płukankę należy wykonywać ok. 5 razy dziennie. Jeśli roztwór wykonuje się w domu, można posłużyć się strzykawką.

inhalacje z ziół lub olejków eterycznych są pomocne w leczeniu kataru
inhalacje z ziół lub olejków eterycznych są pomocne w leczeniu kataru

Gdy męczy kaszel

Z domowych sposobów na kaszel poleca się syrop z cebuli. Może to sposób stary jak świat, ale za to jaki skuteczny. Taki syrop przygotowuje się w bardzo prosty sposób. Cebulę sieka się w pióra, zasypuje cukrem lub zalewa miodem i odstawia na parę godzin, aż puści sok. Syrop cebulowy należy popijać po jednej łyżeczce nawet kilka razy dziennie.

Dobrze sprawdzą się też herbatki imbirowe, z sokiem z czarnego bzu lub kwiatu lipy. Poleca się również herbaty z miodem, który działa przeciwzapalnie, a także skutecznie zwalcza wirusy i bakterie.

W leczeniu kaszlu przydatne są maści kamforowe. Taką maścią należy  dobrze natrzeć plecy przed snem i szczelnie opatulić się kołdrą. Zamiast nacierania się maścią, można także położyć na piersiach termofor z ciepłą wodą.

herbatka z miodem to dobry lek na uporczywy kaszel
herbatka z miodem to dobry lek na uporczywy kaszel

Gdy dokucza gorączka

Mimo, że gorączka zdarza się w przeziębieniu niezwykle rzadko, to jednak warto znać skuteczne sposoby na jej pozbycie się. Najlepiej w gorączce sprawdzą się leki przeciwzapalne bez recepty. Szczególnie polecane są: aspiryna, paracetamol oraz niesteroidowe leki przeciwzapalne bez recepty takie jak: ibuprofen, ketoprofen oraz naproxen.

Co jeszcze będzie dobre na przeziębienie? Koniecznie sprawdź TUTAJ.