Szukaj
Close this search box.

Afty na języku. Sprawdź co pomoże!

co na afty

Spis treści

Afty na języku mogą być bardzo małe, ale przy tym bardzo denerwujące. Nie do końca wiadomo, skąd się biorą te nieprzyjemne owrzodzenia. Podejrzewa się, że w dużej mierze mogą być następstwem niechcącego ugryzienia się lub podrażnienia spowodowanego widelcem, łyżką lub szklanką. Niekiedy mogą wynikać z noszenia aparatu na zębach lub być odpowiedzią na słaby układ odpornościowy. Afta na języku może być wywołana wirusem lub bakterią. Przyczyną aft może być również stres, długa antybiotykoterapia, choroby zębów oraz stałe drażnienie danego miejsca np. przez źle dopasowaną protezę zębową. Co by nie mówić, afty na języku nie są niczym przyjemnych i obniżają jakość życia. Dobra wiadomość jest jednak taka, że możemy samodzielnie je zwalczyć. W jaki sposób? Co na afty jest najlepsze? Oto kilka propozycji:

Co na afty? Rumianek

Związek chemiczny bisabolol, który znajduje się w rumianku słynie z tego, że usuwa stan zapalny oraz działa antyseptyczne. Pomaga zniwelować ból spowodowany aftą oraz przyspiesza gojenie się rany. Wystarczy tylko torebkę herbaty rumiankowej namoczyć w wodzie przez 1 minutę, a następnie przyłożyć ją do rany na około 10 minut. Czynność można powtarzać dwa razy dziennie.

rumianek na afty
źródło: pixabay

Pomocna szałwia

Szałwia od wielu lat stosowana jest w medycynie homeopatycznej i domowej. Rdzenni Amerykanie używali szałwii do oczyszczania jamy ustnej oraz leczenia bolesnych wrzodów. Dzisiaj szałwia sprawdza się równie dobrze. Na afty jest idealna. Wystarczy uformować z wilgotnych liści szałwii kulkę, a następnie przyłożyć ją do afty na około 5 minut. Dyskomfort się zmniejszy i tym samym odczujesz wyraźną ulgę.

co na afty
źródło: pixabay

Olej kokosowy na afty

Kochamy olej kokosowy i chętnie stosujemy go w naszej kuchni. Okazuje się jednak, że olej koko świetnie sprawdza się też w leczeniu aft. Głównie dlatego, że działa przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie. Jak go używać? Przy pomocy wacika kosmetycznego nakładamy olej bezpośrednio na aftę i gotowe!

afty na języku
źródło: pixabay

Płukanki z wody i soli

Co na afty? Woda i sól. Ten niepozorny roztwór posiada właściwości odkażające, dzięki czemu przyspiesza proces leczenia afty. Uwaga! Stosowanie płukanki może być odrobinę bolesne. Sam roztwór może nawet chwilowo rozjątrzyć owrzodzenie, co oczywiście później mija i ulega wyleczeniu.

co na afty

Miód na afty na języku

Miód posiada właściwości przeciwbakteryjne oraz przeciwzapalne, przez co jest idealnym środkiem kojącym na afty. Koi ból i przyspiesza leczenie ran. Wystarczy tylko opłukać usta, a następnie nałożyć miód bezpośrednio na ranę.

afty na języku
źródło: pixabay

Żele kojące

W aptekach można nabyć specjalne żele o działaniu kojącym i łagodzącym podrażnienia i stany zapalne jamy ustanej. Przykładem jest żel PROTEFIX Dental Protect. Produkt ten zmniejsza ból, przyspiesza gojenie owrzodzenia i przeciwdziała stanom zapalnym. Sprawdź tu: https://www.protefix.pl/wiedza-i-porady/afty-i-owrzodzenia-a-proteza-zebowa/

afty na języku
źródło: protefix.pl

Kostki lodu

Kostki lodu słyną ze zmniejszania stanów zapalnych oraz łagodzenia bólu. Działają jak naturalny środek uspakajający. Kostkę lodu wystarczy umieścić w ustach lub na jakiś czas przyłożyć ją do afty. Czynność można powtarzać w zależności od potrzeb.

co na afty
źródło: pixabay