Szukaj
Close this search box.

Jakie buty do garnituru? Poznaj trzy najlepsze propozycje!

Spis treści

Świat mody męskiej jest bardzo konserwatywny, przez co stosunkowo łatwo jest popełnić jakieś faux-pas, jeśli nie jesteśmy w pełni świadomi naszych wyborów w kwestii ubrań. Dotyczy to zwłaszcza oficjalnych sytuacji, które wymagają od nas eleganckiego i formalnego stylu. Aby uniknąć takich scenariuszy, dzisiaj przygotowaliśmy krótki przewodnik po męskich butach do garnituru, których wybór zawsze będzie dobrą opcją. Chcesz je poznać? Zapraszamy do lektury!

Buty i garnitury – o czym pamiętać, kiedy dobieramy elementy oficjalnego stylu?

Zarówno oficjalne garnitury, jak i buty męskie to masa reguł, które określają jak je nosić i łączyć. Tak jak wspominaliśmy we wstępie, zasady męskiej mody są dosyć konserwatywne i często nawiązują do rodowodu i historii wszystkich elementów ubioru. Czy to oznacza, że koniecznie trzeba być ekspertem w sprawach stylu, aby wybrać odpowiednie buty do garnituru? Oczywiście nie! Nie jest to takie skomplikowane, kiedy pamiętamy o kilku prostych zasadach.

Przede wszystkim – najbardziej formalny materiał, z jakiego może być wykonane obuwieto skóra. Buty wykonane chociażby z zamszu mogą być używane w stylizacjach typu smart-casual czy luźniejsza elegancja, jednak w sytuacjach, które wymagają od nas maksymalnej możliwej formalności, nie będą one dobrym wyborem. Lepiej postawić na skórę, która koniecznie musi odpowiadać kolorem innym skórzanym elementom, które mamy w planach założyć, takich jak pasek od spodni czy pasek od zegarka.

Skoro jesteśmy już przy kolorach, warto wspomnieć, że najbardziej oficjalny kolor obuwia to czerń i to właśnie na czarne buty powinniśmy postawić, kiedy wybieramy się na najbardziej eleganckie okazje. Nie oznacza to oczywiście, że nie można nosić butów w innych kolorach, ale czarny eliminuje ryzyko, które wynikałoby z jakiegoś nieodpowiedniego wyboru w kwestii doboru dodatków czy innych elementów ubioru.

No dobrze, znamy więc podstawowe zasady, które mówią o tym, jak powinny być łączone ze sobą buty i garnitury. Przejdźmy więc do konkretów i spróbujmy zastanowić się nad tym, jakie buty do garnituru będą dla nas najbardziej odpowiednim i najpewniejszym wyborem.

Oksfordy lub wiedenki, czyli elegancja na najwyższym możliwym poziomie

Zacznijmy od najbardziej eleganckiej opcji obuwia, jakim są wiedenki. Ten rodzaj butów charakteryzuje się tym, że posiada zamkniętą przyszwę. Innymi słowy – wiedenki są uszyte z jednego materiału skóry i nie widać połączenia pomiędzy częścią ze sznurówkami i resztą buta.

Taki wygląd sprawia, że oksfordy – bo tak też określa się wiedenki – są najbardziej formalnym rodzajem butów, jakie można założyć. Wiedenki są także bardzo wygodne, więc spędzenie w nich wielu godzin nie powinno stanowić problemu dla większości z nas.

Sztyblety, czyli uniwersalny, ale bardziej ryzykowny wybór

Nasza kolejna propozycja jest nieco bardziej uniwersalna, ale zdecydowanie nada się dla tych z nas, którzy na co dzień nie muszą stroić się w garnitury i bardzo eleganckie buty, dlatego chcą wybrać opcję, którą będą mogli wykorzystać nawet w luźniejszych i casualowych sytuacjach.

Ta propozycja to sztyblety, czyli buty początkowo służące do jazdy konnej, bez sznurówek i z wysoką cholewą. Sztyblety są bardzo uniwersalne, więc spokojnie wpasują się zarówno w stylizacje oparte o garnitury, a także te bardziej codzienne outfity. Pamiętajmy jednak o tym, że sztyblety nie będą aż tak oficjalne jak pozostałe propozycje w tym zestawieniu, więc zawsze zorientujmy się co do tego, jakiego poziomu elegancji wymaga od nas okazja, na którą chcemy je założyć.

Derby – mniej oficjalne wiedenki

Ostatnia propozycja także jest dosyć uniwersalna, jednak nie aż tak jak sztyblety. Derby nadrabiają swoim formalnym wyglądem, który zdecydowanie przewyższa sztyblety – są to niskie buty, podobne do oksfordów, jednak uszyte z więcej niż jednego kawałka skóry, przez co mają otwartą przyszwę. Nie są one może tak eleganckie jak wiedenki, jednak stawienie się w derbach na większość okazji nie będzie postrzegane w kategorii modowego błędu.