Szukaj
Close this search box.

Daleka podróż? Sprawdź, na co się przygotować!

kobieta podczas podróży w góry

Spis treści

Podróżowanie, nawet do bardzo odległych zakątków świata, nie jest już przywilejem wybranych. Tak naprawdę większość z nas może zafundować sobie egzotyczną wycieczkę, weekend w metropolii czy wyprawę w wysokie góry. Poznajemy świat, nowe miejsca, kultury i nowe smaki. Jak przygotować się do dalekich eskapad, co to jest jet lag i dlaczego powinniśmy być otwarci, ale i ostrożni wobec nowych kulinarnych wrażeń?

Zmiana czasu i jet lag

Zaburzenia snu stały się cywilizacyjnym wyzwaniem dla wielu osób. Mogą mieć różne przyczyny, również te związane z pasją albo koniecznością podróżowania.

O problemie, jakim jest jet lag, czytamy m.in. tutaj. Jest to specyficzna reakcja organizmu na dalekie wyprawy związane ze zmianą stref czasowych (podróże w kierunku równoleżnikowym i z przekroczeniem co najmniej 3 stref czasowych).

Objawy jet lag są bardzo uciążliwe:

  • zaburzenia snu – po podróży na wschód problem z zaśnięciem, na zachód ze zbyt wczesnym przebudzeniem
  • przemęczenie i złe samopoczucie
  • kłopoty z koncentracją
  • bóle głowy
  • brak apetytu i rozregulowana przemiana materii.

Jak zapobiegać objawom jet lag?

Warto przed podróżą przygotować organizm. W tym celu zaleca się:

  • lekką dietę i nawadnianie
  • aktywność fizyczną (umiarkowaną)
  • unikanie używek, mocnej kawy

W zależności od kierunku podróży należy położyć się spać:

  • 2 godziny wcześniej, w przypadku wyprawy na wschód
  • 2 godziny później, w przypadku wyprawy na zachód.

Z objawami jet lag i zmiany klimatu oraz miejsca pobytu borykamy się u celu podróży. Dlatego warto zadbać na miejscu o higienę snu, zrezygnować w pierwszych dniach z używek, zarywania nocy. Przyda się komfortowa poduszka podróżna, ulubiona muzyka relaksacyjna, domowa piżama, czyli elementy codziennej rutyny snu.

lot samolotem jet lag

Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj na https://www.i-apteka.pl/Jet-lag-i-narkolepsja-jak-poradzic-sobie-z-problemem-blog-pol-1605124919.html

Inny klimat i obyczaje

Uciążliwości i uroki podróży są związane także z aklimatyzacją, zarówno na poziomie fizycznym, jak i mentalnym. Zwłaszcza przy dalekich podróżach, w inne strefy klimatyczne.

Aklimatyzacja to proces przystosowania się do różnych czynników, np. do czasu (strefy czasowe), miejsca (klimat i warunki sanitarne) oraz wysokości (ciśnienie atmosferyczne).

W przypadku popularnych obecnie wypraw do krajów tropikalnych, o wyższych temperaturach, organizm musi dostosować funkcjonowanie układu krążenia, oddechowego, moczowego oraz pokarmowego. Ten okres trwa z reguły kilka dni, ale wydłuża się u osób starszych, otyłych, rzadko podróżujących.

Zaleca się w tym okresie pić odpowiednie (duże) ilości wody, zadbać o sen, wypoczynek, lekką i bezpieczna dietę.

Amatorzy wypraw w góry muszą z kolei zapobiegać chorobie wysokogórskiej, związanej z ryzykiem niedotlenienia na dużych wysokościach. Aklimatyzacja polega tu na stopniowym wznoszeniu i regularnym odpoczynku.

Nie zapominamy także o dostosowaniu się do innej kultury, o której warto dowiedzieć się jak najwięcej przed podróżą. Czasem trzeba skorygować swoje codzienne zwyczaje, strój, aby nie urazić mieszkańców danego kraju i okazać szacunek dla ich tradycji, przekonań, wiary.

kultura i obyczaje

Nowe smaki i dania

Podróżowanie daje także możliwość poznawania nowych smaków i kuchni świata. Pamiętajmy jednak, że nie tylko jet lag może zepsuć przyjemność urlopu w malowniczej scenerii. Zemsta Faraona, czyli dolegliwości jelitowe są chyba jeszcze bardziej przykre.

Na pewno warto otworzyć się na smaki, potrawy i zwyczaje kulinarne, ale stosując się do zdroworozsądkowych zasad:

  • daj sobie czas, kosztuj małe porcje, przyzwyczajaj żołądek do nowości
  • zadbaj o wzmocnienie flory bakteryjnej,
  • przyglądaj się jak przyrządzane są potrawy, czy jest czysto, bezpiecznie, szczególnie u ulicznych sprzedawców
  • nie pij wody nieznanego pochodzenia, najlepiej pić wodę butelkowaną
  • jedz tam, gdzie inni, szczególnie w miejscach popularnych wśród miejscowych
  • owoce i warzywa spożywaj po dokładnym umyciu wodą zdatną do picia lub po obraniu
  • unikaj zimnych bufetów, surowych dań, wybieraj te podawane na gorąco.

nowe smaki podczas podróży