Zapalenie górnych oddechowych to jedna z najczęstszych przypadłości wieku dziecięcego. Maluchy łapią tego typu infekcje dość często i raczej nie powinniśmy z tego powodu panikować. Szczególnie dzieci w wieku przedszkolnym, których układ odpornościowy jest dopiero w fazie rozwoju i kształtowania się, nader często chorują na zapalenie gardła lub zatok, zapalenie oskrzeli, ucha lub uporczywy nieżyt nosa. W większości przypadków za taki stan rzeczy odpowiedzialne są wirusy. Tylko w niektórych przypadkach zakażenia dróg oddechowych wynikają z inwazji bakterii.
Zapalenie górnych dróg oddechowych – objawy
Zapalenie górnych dróg oddechowych może objawiać się na wiele sposobów. Zazwyczaj pierwszym symptomem infekcji jest kichanie i katar. Później może dojść jeszcze zaczerwienienie błony śluzowej gardła, a także ból gardła, ból ucha i kaszel. Bardzo często zapalenie górnych dróg oddechowych występuje w towarzystwie gorączki. Dziecko może mieć nawet ponad 38 stopni Celsjusza. U niektórych maluchów może wystąpić biegunka i wymioty.
Jak leczyć zapalenie górnych dróg oddechowych u dziecka?
Przy zapaleniu górnych dróg oddechowych, które nie jest wynikiem działania bakterii, antybiotykoterapia nie jest potrzebna. Śmiało sprawdzą się tu domowe sposoby radzenia sobie z infekcją oraz preparaty obniżające gorączkę, o ile takowa występuje. Jak jeszcze leczyć malucha?
- Sposoby na gorączkę
Jeśli temperatura ciała nie jest wysoka, nie ma powodów do podawania leków przeciwgorączkowych. Z powodzeniem sprawdzą się chłodne okłady na czoło i odpoczynek. Jeśli natomiast dziecko ma powyżej 38 stopni Celsjusza wówczas należy podać paracetamol lub ibuprofen. Najmłodszym pacjentom najlepiej podać czopki lub zawiesinę. Dzieciom powyżej 4 roku życia można zaproponować paracetamol w formie granulatu na język bez popijania, a dzieciom powyżej 6 lat – ibuprofen w kapsułkach.
- Sposoby na katar
Zapalenie górnych dróg oddechowych lubi objawiać się mocnym nieżytem nosa. W katarze na pewno dobrze sprawdzą się roztwory z soli fizjologicznej. Dziecku można wykonywać inhalacje. Ważne jest też nawilżanie powietrza w pomieszczeniu, w którym maluch przebywa. Chodzi o to, aby nie dopuścić do wysychania błony śluzowej i tym samym gęstnienia wydzieliny. Powietrze w pomieszczeniu można nawilżyć poprzez układanie mokrych ręczników na grzejnikach lub stosując specjalne urządzenia nawilżające.
- Sposoby na ból gardła
Zapalenie górnych dróg oddechowych to także nieprzyjemny ból gardła, który może powodować u dziecka rozdrażnienie i większą płaczliwość. Dziecku warto podawać tabletki do ssania na bazie prawoślazu lub podbiału, środki w sprayu, a także zastosować domowe płukanki. Skutecznym sposobem na bolące gardło jest też podanie dziecku specjalnych lizaków. Maluch o wiele chętniej sięgnie po lizaka niż po zwykłą tabletkę do ssania. Poza tym, takie lecznicze lizaki skutecznie ograniczają dolegliwości bólowe, nawilżają błonę śluzową i leczą podrażnienia. Lizaki można podawać już 3-letnim dzieciom. Należy pamiętać też o tym, żeby dziecko dużo piło.
- Sposoby na kaszel
Niezawodnym sposobem na kaszel jest syrop z cebuli. Cebula działa odkażająco i przeciwzapalnie, dzięki czemu wspomaga leczenie infekcji. Wystarczy jedną cebulę pokroić w plastry, a następnie zasypać cukrem lub zalać miodem. Gdy puści sok to znak, że syrop jest gotowy i można zacząć podawać go dziecku. Dobrym sposobem na kaszel są też inhalacje. Jeśli maluch nie jest uczulony, warto robić je przy użyciu olejków eterycznych. Jeśli źle reaguje na olejki, inhalacje można przygotować z soli fizjologicznej. Należy również pamiętać, aby dziecko przyjmowało dużo płynów.
Related Posts
- Wylecz to! Infekcja górnych dróg oddechowych u dzieci
Infekcja górnych dróg oddechowych, znana również jako zapalenie górnych dróg oddechowych, może przytrafić się każdemu…
- Gdy dziecko ma kaszel... Sprawdź, jak mu pomóc
Kaszel to bardzo częsty objaw przeziębienia lub infekcji wirusowej. U dzieci może pojawiać się nawet…
- Przeziębienie u dziecka. Sprawdź co robić i jak leczyć
Zazwyczaj wszystko zaczyna się bardzo typowo. Najpierw pojawia się stan podgorączkowy i katar. Dziecko staje…