Kaszel to bardzo częsty objaw przeziębienia lub infekcji wirusowej. U dzieci może pojawiać się nawet do kilku razy w roku. Mimo, że kaszel jest potrzebny, bo oczyszcza drogi oddechowe i tym samym chroni płuca, to jednak potrafi solidnie dać w kość. Kaszel utrudnia dziecku oddychanie, nie daje spać, powoduje, że maluch staje się bardzo markotny i poirytowany. Kaszel może wywołać również szereg innych nieprzyjemnych objawów, jak chociażby ból w klatce piersiowej, podrażnienie i ból gardła. Dlatego już przy pierwszych jego objawach, warto wdrożyć w życie zdecydowane kroki. Na początku należy określić, z jakim rodzajem kaszlu u dziecka mamy do czynienia, a potem odpowiednio go leczyć. Zazwyczaj na samym początku infekcji ma miejsce kaszel suchy. Jednakże może zdarzyć się i tak, że maluch od razu będzie borykać się z kaszlem mokrym. Jak leczyć jeden i drugi? Co na kaszel u dziecka będzie najlepsze? O tym poniżej. Zapraszam!
Jak odróżnić kaszel mokry od suchego?
Kaszel mokry nazywany również kaszlem produktywnym charakteryzuje się obecnością lepkiej i gęstej wydzieliny, którą dziecko odkrztusza podczas kasłania. Jest on zdecydowanie mniej gwałtowny niż suchy i tym samym mniej męczący dla malucha. Kaszel suchy z kolei to kaszel dudniący (głuchy), podczas którego nie zostaje odkrztuszana żadna wydzielina. Jest on bardzo męczący i dość bolesny. Najczęściej nasila się wieczorową porą lub w nocy. Objawia się krótkimi napadami kaszlu lub ustawicznym pokasływaniem.
Leczenie kaszlu suchego
Suchy, dudniący i głuchy kaszel najlepiej leczyć przy pomocy syropów przeciwkaszlowych, które hamują odruch kasłania. Dobrze sprawdzą się też ziołowe syropy: syrop tymiankowy, z babki lancetowatej lub prawoślazowy. Nie tylko łagodzą one kaszel, ale i podrażnione gardło. Warto też spróbować podać dziecku syrop z cebuli.
Dodatkowo warto zadbać o intensywne nawilżanie błony śluzowej oraz powietrza. Błonę śluzową dziecka należy nawilżać przy pomocy dużych ilości płynów. Maluchowi można podawać zarówno samą wodę, jak również herbatki i mleko z miodem oraz masłem. Najważniejsze, aby płyny miały temperaturę pokojową, a więc nie były ani zbyt gorące, ani też zbyt chłodne. Powietrze nawilżać można specjalnym urządzeniem nawilżającym lub wieszając na grzejnikach mokre ręczniki. Co na kaszel u dziecka będzie jeszcze pomocne? Na pewno inhalacje. Tego typu zabiegi przeprowadzane w towarzystwie soli fizjologicznej lub olejków eterycznych (np. tymiankowego) świetnie udrożniają drogi oddechowe i ułatwiają oddychanie. Poza tym, skutecznie nawilżają śluzówkę i drogi oddechowe, dzięki czemu dziecko czuje wyraźną ulgę.
Leczenie kaszlu mokrego
A co na kaszel dla dziecka będzie najlepsze, jeśli maluch boryka się z kaszlem mokrym? Dobrym rozwiązaniem są bez wątpienia preparaty o działaniu wykrztuśnym (np. syropy wykrztuśne). Działają one w taki sposób, że najpierw rozrzedzają wydzielinę i zmniejszają jej lepkość, a dopiero później usuwają ją z dróg oddechowych. Tak jak w przypadku kaszlu suchego, tak i w kaszlu mokrym pomocne jest intensywne nawadnianie śluzówki i organizmu. Płyny upłynniają wydzielinę, dzięki czemu łatwiej się jej pozbyć. Dobrze spiszą się również maści z olejkami eterycznymi. Taką maścią warto natrzeć plecki dziecka tuż przed położeniem go spać. Olejki zawarte w maści rozgrzeją chory organizm i zadziałają napotnie, a do tego będą przez całą noc udrożniać drogi oddechowe.
Na pytanie: co na kaszel u dziecka będzie jeszcze dobre i skuteczne, odpowiadamy – inhalacje. Przy kaszlu mokrym najlepiej sprawdzą się inhalacje z olejku miętowego, mentolowego lub eukaliptusowego. Uwaga! Po każdej przeprowadzonej inhalacji, należy oklepać plecki dziecka. Czynność ta pomoże wywołać ruch wydzieliny w drogach oddechowych i usprawnić odkasływanie. Plecy należy oklepywać dłonią zwiniętą w łódeczkę w kierunku od dołu do góry. Ruchy powinny być energiczne, ale nie za silne! Więcej na ten temat tutaj: http://www.kaszeludzieci.pl/
Related Posts
- Pomoc w kaszlu mokrym
Dziś na tapetę weźmiemy kaszel, a dokładnie kaszel mokry. Dlaczego? Bo jest to chyba jeden…
- Jak wychować szczęśliwe dziecko - kilka sprawdzonych porad
Na pewno każdy rodzić przyzna mi rację jeśli powiem, że wychowanie dziecka to trudna i…
- Przeziębienie u dziecka. Sprawdź co robić i jak leczyć
Zazwyczaj wszystko zaczyna się bardzo typowo. Najpierw pojawia się stan podgorączkowy i katar. Dziecko staje…