Szukaj
Close this search box.

Jak działają systemy wentylacji przemysłowej?

odpylanie przemyslowe

Spis treści

Zadaniem właściciela zakładu produkcyjnego jest zapewnienie pracownikom bezpiecznych i komfortowych warunków pracy. Zakład musi posiadać wentylację przemysłową, która poprawia jakość powietrza, chroniąc drogi oddechowe pracowników. Dlaczego systemy wentylacji są tak ważne? 

Wentylacja przemysłowa – jak działa?

Wentylacja przemysłowa ma za zadanie odprowadzanie zanieczyszczonego powietrza z wewnątrz budynków oraz dostarczanie świeżego z zewnątrz. Systemy wentylacji przemysłowej pełnią kluczową rolę w obiektach o dużej powierzchni i dużym zagęszczeniu ludzi. Popularnym rozwiązaniem są wentylacje mechaniczne. W tych systemach ruch powietrza wywoływany jest za pomocą wentylatorów. Systemy wentylacji muszą spełniać różne normy, wśród których najważniejszą jest   PN-83/B-03430 z dn. 8 lutego 2020 r. Kluczową rolę odgrywają wysokiej jakości połączenia kanałów, które zapewniają szczelność oraz cichą pracę systemu.

Poprawnie działająca wentylacja przemysłowa to efektywność energetyczna budynku. Przepływ powietrza w pomieszczeniach przemysłowych musi być niezależny od warunków panujących na zewnątrz. Dzięki temu świeże powietrze stale jest dostarczane do wnętrza pomieszczenia. W pomieszczeniach produkcyjnych, gdzie duże jest zagęszczenie pyłów, wentylacja musi być dostosowana do wykonywanych prac. Inna będzie wentylacja na stanowisku spawalniczym, a inna na malarskim.

Systemy wentylacji przemysłowej

Wentylacja przemysłowa musi być skonstruowana zgodnie z obowiązującymi przepisami. Przemysłowe systemy wentylacyjne Rebelion Dybowski Sebastian są montowane zgodnie ze wszystkimi normami. Podczas montażu brane są pod uwagę rodzaj i stężenie zanieczyszczeń panujących w danym obiekcie przemysłowym. Najczęściej stosowanymi wentylatorami są: osiowe, kanałowe i dachowe. Pierwsze z nich posiadają płynną regulację wydajności i mogą być stosowane w wywiewnych i nawiewno-wywiewnych systemach wentylacyjnych. Kanałowe wentylatory są stosowane w nawiewno-wywiewnej wentylacji, z kolei dachowe montuje się na podstawach dachowych. Można je spotkać na przykład w marketach.