Kaszel to częsty objaw przeziębienia. Mimo, że potrafi dać nam solidnie w kość i spędzić sen z powiek, to prawda jest taka, że jest nam bardzo potrzebny. Nie wiem czy wiecie, ale kaszel to doskonały sojusznik w walce z wirusami i bakteriami. Kaszląc pozbywamy się intruzów i tym samym przyspieszamy proces zdrowienia. Zazwyczaj na samym początku infekcji mamy do czynienia z kaszlem suchym. W późniejszej fazie pojawia się kaszel mokry, zwany także produktywnym. I to właśnie tym kaszlem zajmiemy się w dzisiejszym poście.
Kaszel mokry czyli jaki?
Kaszel mokry pojawia się po kaszlu suchym. Towarzyszy mu odkrztuszanie wydzieliny, ewentualnie uczucie, że zalega ona w drogach oddechowych. O ile przy kaszlu suchym „coś” zmusza nas do kasłania, to przy mokrym niejednokrotnie sami próbujemy wykrztusić wyraźnie zalegającą flegmę. Nie zawsze się to udaje, nawet przy głębokim kaszlu, dlatego większość osób uważa kaszel mokry za bardziej dokuczliwy.
Kaszel mokry powodowany jest przez podrażnione receptory nerwowe umiejscowione w przełyku. Jego głównym zadaniem jest oczyszczenie z wydzielin dróg oddechowych, dzięki czemu ułatwiona zostaje wymiana gazowa. W przeciwieństwie do kaszlu suchego, nie ma on gwałtownego i napadowego charakteru. Intensywność kaszlu mokrego nasila się przede wszystkim rano, gdy w drogach oddechowym zalega dużo wydzieliny.
Tabletki na kaszel mokry

Podczas kaszlu mokrego należy podawać leki wykrztuśne, które jednocześnie zmniejszają ilość zalegającej wydzieliny. Polecane są preparaty rozrzedzające wydzielinę, które ułatwiają jej odkrztuszanie. Ale uwaga! Leków wykrztuśnych nie wolno stosować na noc. Lekarze zalecają przyjmować je w pierwszej części dnia. Idealnym rozwiązaniem są tabletki na kaszel, które w swoim składzie zawierają ambroksol – substancję czynną o wielokierunkowym działaniu wykrztuśnym oraz udokumentowanej wysokiej skuteczności. Obecnie numerem jeden są tabletki na kaszel Mucosolvan. Umożliwiają one łatwiejsze i szybsze usunięcie z układu oddechowego lepkiej wydzieliny poprzez nasilenie czynności wydzielniczej oskrzeli i wzmocnienie ruchu rzęsek (malutkich włosków wyściełających tchawicę i oskrzela).
Kaszel mokry – domowe sposoby
Dobrym rozwiązaniem na kaszel mokry jest także syrop z cebuli. Na pewno pamiętacie go z dzieciństwa. Moja mama zawsze podawała mi go przy pierwszych objawach infekcji. W przeciwieństwie do wielu innych dzieciaków, lubiłam jego smak. Mimo, że niektórzy uważają, że cebulowy specyfik działa wyłącznie w przypadku kaszlu suchego, na pewno nie zaszkodzi spróbować. Nawet jeśli syrop z cebuli nie wyleczy kaszlu mokrego, to na pewno pomoże uporać się z wirusami, gdyż cebula działa przeciwzapalnie.
W przypadku kaszlu mokrego bardzo ważne jest nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Powietrze możemy nawilżać przy pomocy specjalnego urządzenia. Jeśli takowym urządzeniem nie dysponujemy, wówczas możemy rozwiesić na grzejnikach mokre ręczniki lub poustawiać w pokoju pojemniki wypełnione wodą. Dobrze jest także przyjmować większe, niż zazwyczaj ilości płynów tak, żeby rozrzedzić zalegającą wydzielinę i tym samym przyspieszyć jej wydzielanie. Wśród domowych sposobów na kaszel mokry, ważną rolę odgrywa właściwa dieta. Cały czas warto pić sok malinowy oraz jeść czosnek. Należy pamiętać także o cytrynie, która jest świetnym źródłem witaminy C.
Related Posts
- Uporczywy kaszel mokry. Sprawdź jak go wyleczyć
Kaszel jest elementem reakcji obronnej organizmu na podrażnienie górnych dróg oddechowych. Jednakże fakt, że poniekąd…
- Jak NIE uczyć się angielskiego?
To, że warto uczyć się języka angielskiego wie dziś każdy. Nie będę więc prawić Wam…
- Zrób sobie tosty na śniadanie!
Śniadanie to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Jeśli chcemy być szczupłe, atrakcyjne i zdrowe, na…