Zakładając działalność gospodarczą, przedsiębiorca musi dopełnić wiele zobowiązań. Jednym z nich jest wybór formy opodatkowania, za pomocą której chce on rozliczać swoją firmę. Wybór ten jest bardzo istotny i wiąże się z obciążeniami narzucanymi przez fiskusa. W niektórych przypadkach przedsiębiorcy mają jednak możliwość zmiany formy opodatkowania. Kiedy jest to możliwe oraz w jaki sposób można tego dokonać? Sprawdźmy!
Jakie formy opodatkowania są dostępne do wyboru?
Przedsiębiorcy mają do wyboru cztery formy opodatkowania, przy wyborze których uwzględniany jest m.in. typ działalności, rodzaj wykonywanych usług i poziom zarobków. Dostępne możliwości to:
- opodatkowanie na zasadach ogólnych (według skali podatkowej),
- ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (z różnymi stawkami ryczałtu),
- podatek liniowy 19%,
- karta podatkowa.
Niezależnie od wybranej formy opodatkowania warto zdecydować się na obsługę biura rachunkowego z zakresu księgowości dla firm. Dzięki temu będziesz miał pewność, że wybrana forma jest dla Ciebie najkorzystniejsza, a wszystkie zobowiązania z nią związane będą dopełniane we właściwy sposób.
Jaki jest termin na zmianę formy opodatkowania?
Zmiana formy opodatkowania jest jak najbardziej możliwa, jednak wyłącznie w ściśle określonym terminie. Przedsiębiorca może się na to zdecydować do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym działalność osiągnęła pierwszy przychód w danym roku podatkowym. Jak widzisz, nie ma na to zbyt wiele czasu. Jeśli nie zdążysz złożyć odpowiedniego wniosku w terminie, z wszelkimi zmianami w tym zakresie będziesz musiał czekać do kolejnego roku rozliczeniowego.
Warto zastanowić się jednak wówczas nad słusznością takiej decyzji, ponieważ niewłaściwie wybrana forma rozliczeń może spowodować poważne straty finansowe dla przedsiębiorstwa. W przypadku zakładania działalności w trakcie roku natomiast masz na to czas do momentu złożenia wniosku o wpis do CEIDG.
W jaki sposób przebiega zmiana formy opodatkowania?
Jeśli zastanawiasz się nad zmianą formy opodatkowania Twojego przedsiębiorstwa lub zakładasz działalność i nie wiesz, która z nich będzie dla Ciebie optymalna, skorzystaj z pomocy biura księgowego, np. Biura Duet. Wówczas otrzymasz kompleksowe wsparcie i doradztwo na każdym etapie współpracy.
Zmiana formy opodatkowania wymaga właściwego wypełnienia formularza CEIDG-1 oraz złożenia go w odpowiednim urzędzie. Możesz to zrobić na jeden z trzech możliwych sposobów – za pośrednictwem Internetu, wysłać pocztą lub złożyć osobiście.
Related Posts
- Sen – co, jak i kiedy
Dobrze zbilansowana dieta, aktywny styl życia i sen – to trzy filary zdrowia i dobrego…
- Trądzik młodzieńczy - zmora, której można się pozbyć
Powiedzmy to sobie szczerze - mało kto w okresie dorastania i dojrzewania nie ma trądziku.…
- Kiedy zmęczone oczy wołają o pomoc...
Dobry wzrok to "produkt" na wagę złota. Niestety, większość z nas w ogóle o tym…