Szukaj
Close this search box.

Kleik czy kaszka? Rozszerzamy dietę maluszka

kleik ryżowy w diecie dziecka

Spis treści

Kaszka i kleik ryżowy dla niemowląt to niezbędne elementy w rozszerzaniu diety maluszków. Zazwyczaj wprowadza się je do diety dziecka w drugiej połowie pierwszego roku życia. Oczywiście w ramach wyjątku, większym łakomczuchom, można podać je nieco wcześniej. Specjalnie przygotowana receptura tych produktów zapewnia pokrycie zapotrzebowania na wszystkie składniki odżywcze.

Kiedy możemy zacząć wprowadzać nowe produkty?

Wprowadzanie nowych posiłków powinno się odbyć nie wcześniej niż przed 17-stym i nie później niż w 26 tygodniu życia. Do jedzenia pokarmów stałych dziecko musi dojrzeć. Pierwsze, inne niż mleko posiłki dobrze zacząć wprowadzać w momencie, kiedy maluch zaczyna siadać oraz zdobywa dojrzałość nerwowo-ruchową, a więc sztywne trzymanie głowy czy umiejętność chwytania.

Od czego najlepiej zacząć?

Wśród produktów, które są polecane jako pierwsze, prym wiedzie kleik ryżowy dla niemowląt. Tuż za nim plasują się owoce i warzywa, szczególnie marchew, jabłko, banan, gruszka i słodkie ziemniaki. Produkty te (z kleikiem na czele) są wspaniałym pierwszym pożywieniem dla dziecka, ponieważ łatwo się je trawi, są pełne witamin, minerałów, tłuszczy i innych składników odżywczych, które są niesamowicie potrzebne na tym etapie rozwoju. Dodatkowo, kleik ryżowy dla niemowląt nie zawiera glutenu i jest odpowiedni dla dzieci z alergią na białko mleka krowiego. Świetnie sprawdza się też jako dodatek do zagęszczania posiłków mlecznych oraz dań jarzynowych.

Kaszka czy kleik ryżowy dla niemowląt?

Jeśli chodzi o pierwszy posiłek, to zawsze lepiej wybrać kleik ryżowy. Ma on bardziej płynną konsystencję i jest łagodniejszy w smaku. Kleik ryżowy to idealne pierwsze danie zbożowe. Można go dodawać do wody, a także mleka naturalnego lub modyfikowanego. To niedrogi, a co ważne – naturalny produkt dla każdego maluszka. Dzięki rzadszej konsystencji, kleik może być śmiało podawany w butelce ze smoczkiem, co czyni bardzo dużo mam. Dużym plusem kleików jest to, że zapewniają uczucie sytości na dłuższy czas. W momencie, kiedy maluch zacznie jeść buliony i zupki warzywne, kleik ryżowy przyda się do zagęszczania tych potraw. Zupa marchewkowa z kleikiem ryżowym to nawet dla osób dorosłych doskonałe lekarstwo na biegunkę czy rozstrój żołądka. W razie czego, można podkraść go dziecku.

A co z kaszkami? Najlepiej wprowadzać je później niż kleiki. Te bezmleczne służą do rozszerzania diety dziecka karmionego piersią. Kaszki zawierające mleko, przeznaczone są dla dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym. Zarówno jedne, jak i drugie kaszki dostępne są w wersjach smakowych. Ale uwaga! Jeśli podajemy dziecku kaszkę po raz pierwszy, najlepiej wybrać najbardziej naturalną. Owocowe będą dobre dopiero, gdy maluch zacznie jeść więcej różnych produktów.