Szukaj
Close this search box.

Męczą cię zaparcia? Sprawdź, co może je powodować

co powoduje zaparcia

Spis treści

Zaparcia to częsty problem dzisiejszych czasów. Można pokusić się nawet o stwierdzenie, że jest to jedna z największych bolączek współczesnych czasów. W większości przypadków sami jesteśmy sobie winni. Żyjemy w ciągłym biegu i nie mamy czasu na zdrowe jedzenie. Unikamy warzyw i owoców, spożywamy zbyt małe ilości wody. A kiedy miewamy problemy w toalecie, od razu sięgamy po leki przeczyszczające, które przyjmowane w nadmiarze działają wprost przeciwnie – powodują przykre zatwardzenie. Na zaparcia cierpią dzieci, młodzież i dorośli. Szacuje się, że wstydliwy dyskomfort dotyczy co drugiego Polaka. Niestety przez większość osób, zaparcia wciąż pozostają bagatelizowane. Niesłusznie. Nieleczone prowadzą bowiem do przewlekłych chorób, jak hemoroidy czy rak jelita grubego.

Kiedy możemy mówić o zatwardzeniu?

Nie każdy problem z wizytą w toalecie można od razu nazwać zaparciem. O zatwardzeniu mówimy wtedy, kiedy częstość wypróżnień wynosi mniej niż 3 tygodniowo,  a stolce są suche i twarde. O zaparciach mówi się także wtedy, kiedy samo wydalanie stolca sprawia duży ból i wymaga od nas sporego wysiłku, a każda wizyta w toalecie i tak kończy się uczuciem niepełnego wypróżnienia.

Zaparcia przyczyny

Przyczyny zaparć bywają różne i u każdego mogą być inne. Na pewno ogromną rolę w powstaniu dyskomfortu odgrywają 3 czynniki: zła dieta, mała ilość płynów, brak regularnej aktywności fizycznej. Duży wpływ na zaparcia ma także długotrwały stres, zmiana klimatu (np. wyjazd na wakacje) oraz wstyd przed załatwianiem się w publicznej toalecie. Przyczyny zaparć mogą mieć także inne źródła, jak chociażby przyjmowanie leków, szczególnie przeciwbólowych leków zawierających kodeinę, a także tabletek zawierających żelazo i leków przeciwpadaczkowych. Przyczyną zaparć może być także ciąża oraz niektóre choroby. Zatwardzenia towarzyszą zaburzeniom neurologicznym oraz zaburzeniom hormonalnym. Skupmy się teraz na 3 głównych przyczynach zaparć:

  1. Niewłaściwa dieta

Zła dieta to zazwyczaj główna przyczyna zaparć. Prawda jest taka, że jemy byle co i byle jak. Unikamy świeżych warzyw i owoców, a także produktów zbożowych, które są najlepszym źródłem błonnika. A jak wiadomo błonnik pokarmowy działa na nasze jelita jak miotełka – wymiata z nich wszystko, co zbędne i reguluje trawienie. Zapierająco i niekorzystnie na ludzki organizm wpływają głównie tłuszcze zwierzęce: smalec, masło, mięso wieprzowe, tłuste wędliny i sery. Zły wpływ mają także słodycze i cukier. Spożywanie nadmiernych ilości ciast, ciastek, czekolady oraz wyrobów z kakao prowadzi do męczących zaparć.

tłuste, smażone i ciężkostrawne potrawy działają zatwardzająco
tłuste, smażone i ciężkostrawne potrawy działają zatwardzająco
  1. Mała ilość płynów

Zła dieta to jednak nie wszystko. Poważną przyczyną zaparć jest także spożywanie niewystarczającej ilości płynów. Przyjmuje się, że dla zdrowia i dobrego samopoczucia, powinniśmy wypijać około 1,5 litra płynów dziennie. W przeważającej ilości powinna to być woda. Napoje takie, jak kawa czy mocna, czarna herbata działają zatwardzająco, dlatego powinno się je spożywać w minimalnych ilościach.

zbyt mała ilość płynów powoduje zaparcia
zbyt mała ilość płynów powoduje zaparcia
  1. Brak aktywności fizycznej

Przyczyną zaparć jest także bierny styl życia. Siedząc na kanapie przed telewizorem czy komputerem, sami skazujemy się na męczącą przypadłość. Jelita do prawidłowej pracy potrzebują ruchu, w przeciwnym razie rozleniwiają się tak samo, ja my. Działają wtedy zbyt wolno i nie tak, jak powinny. Aby nie zmagać się z zaparciami, musimy się ruszać. Nie musi to być od razu nie wiadomo jaki wysiłek. Codzienny spacer (od 30 minut do godziny) z powodzeniem wystarczy. Warto również zapisać się na basen. Jeśli lubicie tańczyć – zapiszcie się na taniec. Fajną opcją jest też zumba. Najważniejsze w tym wszystkim, aby ruszać się regularnie i aby ruch sprawiał nam przyjemność.

zbyt mała porcja ruchu także wywołuje zaparcia
zbyt mała porcja ruchu także wywołuje zaparcia