Spokojny, niczym niezakłócony sen to gwarancja udanego, aktywnego dnia. Nie zawsze jednak możemy się nim cieszyć. Wśród dość częstych przyczyn, które nie pozwalają nam się wyspać i odpocząć nocą wymieniany jest tzw. paraliż senny. Co to takiego? Czym się objawia? Czy jest dla nas groźny i w jaki sposób można sobie z nim poradzić?
Paraliż senny – co to takiego?
Najprościej mówiąc, jest to zaburzenie rytmu snu, które ma miejsce w czasie przechodzenia z trybu zasypiania do trybu czuwania. Paraliż senny powoduje, że nasz mózg już się wybudził, ale ciało pozostaje poza naszą kontrolą. To powoduje, że nie możemy się w żaden sposób poruszyć, ani wydobyć z siebie żadnego dźwięku.
Paraliż senny objawy i przyczyny
Charakterystyczne dla paraliżu nocnego jest uczucie ciężkości na piersiach. Niekiedy może nam też towarzyszyć uczucie spadania. W czasie paraliżu sennego może też pojawić się przyspieszone bicie serca oraz silne uczucie przerażenia. Niekiedy mogą nam towarzyszyć również różnego rodzaju halucynacje – od wzrokowych po dotykowe i słuchowe. Mimo iż taki stan nie trwa długo, powoduje, że budzimy się przerażeni lub poddenerwowani bądź, jeśli uda nam się z powrotem zasnąć, śpimy niespokojnie i bardzo czujnie. Co wywołuje ten stan? Przede wszystkim sprzyja mu niewłaściwa higiena snu, czyli zbyt późne chodzenie spać, nieregularne godziny snu oraz zbyt mała jego ilość. Paraliż senny to także wynik silnych emocji lub stresu. Stan ten często towarzyszy też osobom nadużywającym alkoholu lub sięgającym po różnego typu środki psychostymulujące.
W tym poradniku: https://urodaizdrowie.pl/paraliz-senny-dlaczego-budzi-przerazenie-i-czy-jest-grozne znajdziecie jeszcze szczegółowiej opisaną genezę tego zjawiska. Dowiecie się też z niego, że jest to niezwykle popularny problem, z którym może borykać się niemal połowa społeczeństwa.
Leczenie paraliżu sennego
Mimo dokuczliwych objawów paraliż senny nie jest traktowany, jako jednostka choroba. Nie istnieją więc konkretne sposoby jego leczenia. Mamy jednak do swojej dyspozycji narzędzia, dzięki którym można wyciszyć towarzyszące mu objawy. Po pierwsze – konsultacja z neurologiem, którą powinniśmy się posiłkować w momencie, gdy stan ten ma charakter nawrotowy lub jego przebieg przybiera na sile. Wówczas specjalista wykona badanie EEG mające na celu wyeliminowanie ewentualnych przyczyn jak: epilepsja czy bezdech senny oraz podjęcie decyzji o włączeniu farmakoterapii. Inny sposób to seria szybkich wdechów i wydechów, które mają na celu reaktywację sparaliżowanych mięśni.
Paraliż senny wciąż pozostaje zagadką dla naukowców, którzy usiłują dać odpowiedź na pytanie o to, jaka część mózgu jest odpowiedzialna za jego wywołanie, co pozwoliłoby na ustalenie bardziej precyzyjnych metod leczenia. Póki co jesteśmy jednak skazani na samodzielne radzenie sobie z tą przypadłością. Wśród najprostszych metod, którymi warto się wesprzeć, można wymienić chociażby zakup dobrego materaca o właściwościach prozdrowotnych (jak np. materace TEMPUR z zastosowaniem nowoczesnej technologii NASA), a także wypracowanie swoich własnych rytuałów przed pójściem spać mających na celu wyciszenie umysłu i wprowadzenie się w stan zrelaksowania.
Related Posts
- Bieganie – co jeść po treningu?
Bieganie cieszy się dużym powodzeniem. Gdzie nie spojrzeć, tam wszyscy biegają. Niektórzy nie zaczną dnia,…
- Szczoteczki soniczne – co to takiego?
Higiena jamy ustnej to już nie tylko zwykła pasta do zębów i pierwsza lepsza szczoteczka…
- Redukcja – co musisz wiedzieć
Większość z nas robi sobie postanowienia noworoczne. W większości przypadków głównym postanowieniem jest zrzucenie zbędnych…