Szukaj
Close this search box.

Pomoc w kaszlu mokrym

Spis treści

Dziś na tapetę weźmiemy kaszel, a dokładnie kaszel mokry. Dlaczego? Bo jest to chyba jeden z najbardziej dokuczliwych i męczących objawów przeziębienia. Mówi się, że mokry kaszel przez to, że jest produktywny,  jest mniej dokuczliwy, aniżeli suchy. Jednakże prawda jest taka, że też potrafi dać w kość. Szczególnie męczący bywa w momencie, kiedy zalegająca w drogach oddechowych wydzielina za nic na świecie nie chce dać się usunąć. Wówczas mamy problem i ze swobodnym oddychanie, i ze spaniem… Jak sobie pomóc?

Domowe sposoby na kaszel mokry

W momencie, kiedy przydarzy nam się kaszel mokry, wówczas musimy szczególnie zadbać o nawilżanie powietrza w pomieszczeniach, w których przebywamy. Zabieg ten łagodzi dolegliwości związane z kaszlem i ogólnie przeziębieniem. Powietrze możemy nawilżać specjalnym nawilżaczem lub rozwieszając w pokoju mokre ręczniki. Możemy też, tak jak nasze babcie, ustawić w pokoju naczynia wypełnione wodą. W momencie, kiedy woda będzie parować, będzie nawilżać pomieszczenie i nasze drogi oddechowe. Inne domowe sposoby na mokry kaszel to np. odpowiednia dieta. Cały czas warto pić sok malinowy oraz jeść czosnek i pić syrop z cebuli. Nie można również zapomnieć o intensywnym nawilżaniu dróg oddechowych. W tym celu należy wypijać jak największe ilości płynów, zwłaszcza wody i herbatek ziołowych. Jeżeli mimo leczenia kaszel mokry nie tylko nie mija, ale staje się coraz bardziej męczący – niezbędna jest wizyta u lekarza.

inhalacje - skuteczna metoda na kaszel mokry
inhalacje – skuteczna metoda na kaszel mokry

Inhalacje na kaszel mokry

Zalegającą w drogach oddechowych wydzielinę pomogą rozrzedzić inhalacje. Te najprostsze wykonamy przy użyciu soli fizjologicznej. Ulgę przyniosą również inhalacje przygotowane ze środków rozszerzających zalegający w drogach oddechowych śluz. Z bogatej gamy olejków zalecanych do inhalacji w kaszlu mokrym, najczęściej poleca się: eukaliptusowy, mentolowy i miętowy. Inhalacje można, a nawet należy wspomóc oklepywaniem pleców. Czynność ta pomaga wywołać ruch wydzieliny w drogach oddechowych i usprawnić odkasływanie.

Syrop na kaszel mokry

mucosolvan syrop na kaszel mokry
Mucosolvan – skuteczny syrop na mokry kaszel

Dobrym uzupełnieniem domowych sposobów na kaszel jest syrop na kaszel mokry. Ten idealny powinien rozrzedzać wydzielinę i ułatwiać odkrztuszanie oraz oczyszczanie dróg oddechowych. Najlepszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem jest syrop na kaszel mokry o działaniu typowo wykrztuśnym, który w swoim składzie zawiera ambroksol – substancję zmniejszającą gęstość i lepkość wydzieliny oraz poprawiającą transport śluzowo-rzęskowy (np. Mucosolvan). Dzięki temu, że taki lek rozrzedza wydzielinę poprzez rozwodnienie śluzu, ułatwia organizmowi usunięcie jej z dróg oddechowych.