Szukaj
Close this search box.

Mamy problem! Atopowe zapalenie skóry u dorosłych

atopowe zapalenie skóry u dorosłych objawy i leczenie

Spis treści

AZS, czyli atopowe zapalenie skóry to choroba, której źródło leży w genach pacjenta. Atopia uważana jest za chorobę cywilizacyjną. Rozpoznajemy ją coraz częściej, co świadczy o tym, że jest ona jedną z najczęściej występujących chorób skórnych. Na początku XX wieku objawy tego typu alergii stwierdzano u 1 procenta ludności, obecnie na atopię cierpi prawdopodobnie 1/3 populacji. Choroba zwykle ujawnia się w ciągu pierwszych 6 miesięcy życia. Ponad połowa pacjentów wyrasta z choroby. Tylko nieliczne przypadki zmagają się z nią do końca życia. Częstość choroby w wieku dorosłym szacowana jest na 0,9 proc. populacji. Charakterystycznymi objawami atopowego zapalenia skóry są zaczerwienienie i suchość skóry, a także skłonność do powtarzających się zakażeń bakteryjnych. Zmiany na skórze mogą obejmować całą powierzchnię skóry, jednak najczęściej występują na zgięciach łokciowych i kolanowych, a także na twarzy i szyi.

Skóra w AZS

Atopowe zapalenie skóry u dorosłych powoduje, że skóra bardzo szybko traci na swej atrakcyjności, staje się nieprzyjemnie szorstka, lekko brązowa i pogrubiała. Na jej powierzchni mogą pojawiać się nacieki zapalne, otarcia naskórka, które zazwyczaj powstają na skutek drapania, krwiste strupy i błyszczące, niby polakierowane paznokcie. Przewlekły charakter choroby zaznacza się skłonnością do tworzenia się rozległych zlichenizowanych blaszek. Zmiany skórne w AZS występują symetrycznie. Chorzy bardzo często skarżą się na dokuczliwe uczucie świądu, zwłaszcza w nocy, co wywołuje bezsenność, rozdrażnienie i może być przyczyną stanów depresyjnych. Ważne! Nieprzyjemne objawy atopowego zapalenia skóry u dorosłych mogą nasilić rozmaite czynniki, głównie nieodpowiednia pielęgnacja, stres i nadmiar słońca. Objawy choroby mogą także nasilać się przy nadmiernym korzystaniu z basenów (zwłaszcza chlorowanych, co nasila suchość skóry), narażaniu skóry na duże wahania temperatur i suchość powietrza w pomieszczeniach.

Pielęgnacja skóry u chorego z AZS

W pielęgnacji skóry atopowej u osób dorosłych bardzo ważne jest systematyczne jej nawilżanie i natłuszczanie. Można to robić w trakcie kąpieli, do której dodajemy odpowiednie preparaty nawilżające i natłuszczające, a także po wyjściu z kąpieli, stosując kremy o wielokierunkowym działaniu, które likwidują świąd i zaczerwienienie skóry, a jednocześnie odbudowują uszkodzoną skórę.

Kąpiele osoby z atopią skórną powinny spełniać pewne warunki. Przede wszystkim powinny trwać od kilku do kilkunastu minut (średnio 10-15 minut), w zależności od nasilenia stanu zapalnego skóry. Idealna temperatura wody powinna wynosić około 33-34°C. Atopowe zapalenie skóry u dorosłych wymusza specjalne traktowanie skóry. Po kąpieli zaleca się delikatne osuszenie skóry miękkim ręcznikiem, bez jej pocierania, a następnie zastosowanie obojętnych preparatów nawilżająco-natłuszczających (na całą skórę) oraz miejscowych leków przeciwzapalnych w obrębie zmian skórnych.

krem na atopowe zapalenie skóry u dorosłych
Bepanthen – krem na atopowe zapalenie skóry u dorosłych

Jak jeszcze dbać o skórę z AZS

Bardzo ważny jest także dobór właściwej odzieży. Ta noszona na co dzień, powinna być dość luźna, wyprodukowana z delikatnych włókien naturalnych, które nie podrażniają skóry. Należy unikać ubrań wykonanych z wełny i skupić się na odzieży lnianej lub bawełnianej.

Istotne jest również unikanie czynników sprawczych (czyli alergenów wyzwalających objawy choroby). Nawet najlepiej prowadzona pielęgnacja nie przyniesie efektów, gdy osoba uczulona np. na sierść kota będzie z tym kotem przebywać każdego dnia, a osoba uczulona na ubrania z wełny, będzie nosić je na co dzień. Latem należy pilnować, aby nie dopuścić do przegrzania skóry. Warto zadbać także o regularne nawilżania powietrza, zwłaszcza jeśli temperatury sięgają powyżej 20 stopni.