Rozszerzanie diety dziecka powinno opierać się na schemacie żywienia oraz obserwacji rozwoju i preferencji smakowych niemowlęcia. Najlepszą dietą w pierwszym półroczu jest oczywiście karmienie piersią, a w ramach nowych smakołyków najpierw podaje się warzywa. Około 7. miesiąca przychodzi czas na chrupiące przekąski dla dzieci.
Pamiętajmy jednak, że priorytetem są indywidualne potrzeby malucha.
Przekąski, takie jak chrupki czy miniaturowe wafelki zbożowe, to praktyczny przysmak np. na spacerze czy podawany pomiędzy posiłkami. Mimo, że nie jest to główny posiłek, a jedynie „małe co nieco”, żeby maluch nie czuł głodu, powinny być zdrowe i wartościowe.
Jak nie zabłądzić wśród wielu dostępnych produktów i wybrać naprawdę dobre przekąski dla niemowląt?
Jakie są przekąski dla dzieci?
Dobra przekąska dla dzieci niewiele ma wspólnego z ogólnie przyjętymi „przysmakami” dla dorosłych. Nie ma tu mowy o tłustych krakersach, słodkich ciastkach, słonych paluszkach czy chipsach. Zdrowe i chrupiące przekąski dla niemowląt muszą mieć dobry (jak najprostszy) skład, najlepiej jeśli bazują na komponentach ekologicznych, a gotowa przekąska ma certyfikat BIO. Preferowane są małe opakowania, ponieważ produkt bez konserwantów ma dość krótki okres do spożycia po otwarciu.
Przekąska dedykowana najmłodszym musi być lekkostrawna, wartościowa, pojedyncze chrupki czy wafelki powinny pasować do małej rączki, nie mogą być twarde. Nie zapominajmy, że w tym okresie dziecko dopiero uczy się gryźć.
Jak wprowadzamy przekąski do diety?
Pamiętajmy o tym, że w niemowlęcym menu, przekąska dla dziecka nie jest zamiennikiem dania, nie podaje się jej zamiast śniadania czy obiadu. Dlatego jednorazowa porcja ma być niewielka. Szczególnie na etapie rozszerzania diety. Obowiązują tu takie same zasady jak przy każdym nowym produkcie – wprowadza się jedną nowinkę, małą porcję i obserwuje reakcje dziecka. Tym bardziej, że niektóre przekąski dla niemowląt zawierają gluten.
Tak jak przy każdym elemencie życia dziecka staramy się zachować pewną regularność, która jest maluchom potrzebna i porządkuje ich poznawanie świata, w tym także nowych smaków. Dlatego wprowadzamy swój system, np. przy 3-4 głównych posiłkach, podajemy 2 małe chrupiące przekąski. Oczywiście lekkie, zdrowe i bez cukru, aby nie popsuć apetytu na pożywny obiad czy kolację.
Ważne, aby zachować odstęp czasowy – zdecydowanie nie należy częstować maluszka chrupkami czy wafelkiem tuż przed obiadem. Dwugodzinna przerwa między przekąską a zupką będzie jak najbardziej w sam raz.
Przekąski dla niemowląt – zdrowy skład
Przekąski dla niemowląt powinny być dostosowane do potrzeb oraz zdolności gryzienia malucha. Dlatego są niewielkie, kruche i rozpływają się w ustach. Dla zdrowia dziecka ważne jest, aby wafelki i chrupki dla dzieci były jak najmniej przetworzone. Te najzdrowsze zawierają tylko ekologiczne zboża, kaszkę kukurydzianą czy ryż.
Zawsze należy czytać etykiety ze składem przekąsek dla dzieci. Nie powinny zawierać cukru, niezdrowych tłuszczów, konserwantów, aromatów, soli, syropu glukozowo-fruktozowego, barwników i innych chemicznych dodatków.
Wybierz zdrowe i smaczne przekąski BIO
Zdrowe przekąski dla maluszka to oczywiście owoce i warzywa, ale można także sięgać po dostępne w sklepach smaczne „chrupaki”. Należy jednak wybierać te sprawdzone, z dobrym składem.
Doskonałą propozycją są np. produkty HiPP BIO, które powstają tylko z wysokiej jakości składników ekologicznych. Zboża pochodzą z eko upraw, a cały proces produkcji podlega rygorystycznej kontroli.
Wśród pierwszych przekąsek dla niemowląt są bezglutenowe chrupki dla dzieci i ryżowe wafelki.
- Kukurydziane Pierwsze chrupki BIO to smakowite, delikatne przysmaki bez dodatku soli oraz cukru, wyprodukowane ze 100% ekologicznych zbóż. Mogą być podawane po 7. miesiącu życia.
- Bezglutenowe wafelki ryżowe to kolejny przysmak, który ma wyjątkowo zdrowy i prosty skład (tylko naturalny, ekologiczny ryż). Są nieduże, okrągłe, idealne do małej raczki i nauki gryzienia. Oczywiście jest to produkt z certyfikatem BIO.
Rozszerzanie diety dziecka to moment, w którym w menu może pojawić się gluten – zgodnie ze schematem żywienia pomiędzy 4. miesiącem a 1. rokiem życia. Zdrowym przysmakiem dla dzieci mogą być Kółeczka orkiszowo-owsiane BIO. W składzie mają tylko ekologiczne zboża. Dzieci uwielbiają ich delikatny smak i wygodny okrągły kształt. Ten przysmak dla dzieci można włączać do diety po 8. miesiącu życia.
Chrupki i wafelki przeznaczone dla maluszków uczą gryzienia i samodzielnego jedzenia, własnymi raczkami. W zdrowy sposób zaspokoją głód pomiędzy posiłkami. Należy pamiętać, że maluchom podaje się przekąski przeznaczone dla dzieci, adekwatne do wieku. Podczas rozszerzania diety nie należy wprowadzać typowo „dorosłych” przekąsek – takich jak ciastka, paluszki czy słodkie bułki.
Related Posts
- Co na przeziębienie dla dzieci
Sezon zimowy w pełni, a to oznacza jedno - większą podatność na infekcje. O ile…
- Jak wybrać najlepszy materac dla dziecka?
Sen to zdrowie, regeneracja dla organizmu, mówi się też, że podczas snu dzieci rosną… Statystycznie…
- Sen – co, jak i kiedy
Dobrze zbilansowana dieta, aktywny styl życia i sen – to trzy filary zdrowia i dobrego…