Przeziębienie u dziecka. Sprawdź co robić i jak leczyć

pelavo syrop na przeziębienie

Spis treści

Zazwyczaj wszystko zaczyna się bardzo typowo. Najpierw pojawia się stan podgorączkowy i katar. Dziecko staje się osłabione, zaczyna marudzić i częściej bywa płaczliwe. Później pojawia się ból gardła i kaszel. Co się dzieje? To przeziębienie. W przeciwieństwie do grypy, nie pojawia się nagle i rozwija się długo. Symptomy mogą przybierać na sile dopiero wraz z rozwojem choroby dziecka, co oczywiście zazwyczaj trochę trwa. Atakując infekcję w odpowiednim momencie, mamy duże szanse na zatrzymanie choroby. Warto pamiętać, że z reguły przeziębienie nie jest niczym groźnym i nie wymaga interwencji lekarza, jednakże nie może być bagatelizowanie i pozostawione samo sobie. Nieleczone przeziębienie może przerodzić się bowiem w coś bardziej poważnego i stać się zagrożeniem nawet dla życia dziecka. Jak sobie radzić z przeziębieniem u dzieci?

Sposoby na katar u dziecka

Jednym z pierwszych symptomów przeziębienia u maluszków jest katar. Najlepszą metodą walki z nim jest oczyszczanie noska. Tak często jak to konieczne, dziecko powinno wydmuchiwać wydzielinę, ale nigdy z obydwu dziurek jednocześnie, by nie drażnić błony bębenkowej uszu. Szczególnie ważne jest oczyszczanie nosa niemowlętom. Trzeba także dawać dziecku dużo pić, bo odpowiednie nawilżenie rozrzedza płyny ustrojowe, w tym wydzielinę z nosa. Należy też dbać o nawilżenie pomieszczenia, w którym przebywa dziecko. Suche powietrze hamuje tylko ruch rzęsek błony śluzowej nosa, a to ułatwia wnikanie wirusów w głębsze warstwy śluzówki. Poza tym wydzielina zamiast być usuwana na zewnątrz, zasycha i utrudnia oddychanie.

Sposoby na kaszel u dziecka

Kaszel to zazwyczaj kolejny objaw rozwijającej się infekcji. Najpierw jest suchy, bo w górnych drogach oddechowych jeszcze nie zdążyła odłożyć się wydzielina, a dopiero później przechodzi w mokry, nazywany produktywnym. Przy kaszlu suchym pomocne są preparaty przeciwkaszlowe, które hamują odruch kasłania, by dodatkowo nie podrażniał oskrzeli. Przy kaszlu mokrym najlepiej sprawdzają się preparaty o działaniu wykrztuśnym, które ułatwiają pozbywanie się nadmiaru wydzieliny. Dobrym rozwiązaniem są też inhalacje. Jeśli maluch nie jest alergikiem, inhalacje można przyrządzać w towarzystwie olejków aromatycznych (np. eukaliptusowego). Jeśli dziecko alergicznie reaguje na olejki zapachowe, inhalacje należy wykonywać wyłącznie przy użyciu soli fizjologicznej. Po każdej inhalacji można delikatnie oklepać plecki dziecka tak, aby wydzielina łatwiej się wydostała na zewnątrz i nie zalegała w drogach oddechowych.

Sposoby na podwyższoną temperaturę

Podwyższona temperatura to dobry znak. Świadczy tylko o tym, że organizm malucha dzielnie walczy z infekcją. Jeśli gorączka jest niewielka i nie przekracza 38 stopni, wystarczą letnie okłady na czoło. W momencie, kiedy temperatura przekracza 38 stopni, warto sięgnąć po środki farmakologiczne w postaci czopków lub syropów.

Profesjonalne wsparcie w przeziębieniu – syrop Pelavo

Już przy pierwszych objawach przeziębienia, warto zacząć podawać dziecku syrop Pelavo. Poradzi on sobie nie tylko z pierwszymi objawami infekcji, ale także uzupełni dietę podczas choroby i będzie naturalnie wspierać organizm w trakcie jej trwania, aż do całkowitego wyleczenia.

Pelavo syrop to produkt w pełni naturalny, a co za tym idzie – bezpieczny dla maluchów. Pelavo syrop zawiera w swoim składzie m.in. ekstrakt z lipy, który działa napotnie i pomaga wspierać właściwą temperaturę ciała, a także wspiera naturalne siły obronne organizmu w trakcie przeziębienia, witaminę C oraz standaryzowany ekstrakt z korzenia pelargonii afrykańskiej, który naturalnie wspiera układ oddechowy. Więcej na ten temat tutaj: https://akademianiechorowania.pl/produkty/

Pelavo syrop wspomagająco na drogi oddechowe
Pelavo syrop wspomagająco na drogi oddechowe