Szukaj
Close this search box.

Jak się uczyć fotografii. Gdzie się uczyć fotografii. Od kogo się uczyć fotografii

Spis treści

Dziś na tapetę weźmiemy naukę robienia zdjęć. Jak wiadomo, fotografia cieszy się dużą popularnością. Lubimy uwieczniać ważne dla nas momenty. Lubimy opowiadać swoje życie za pomocą zdjęć. Tak naprawdę w dzisiejszych czasach zdjęcia robi każdy. Nie każdy jednak robi zdjęcia, które inni chcieliby oglądać i podziwiać. Jak się uczyć fotografii samodzielnie? A także, gdzie się uczyć fotografii i od kogo? O tym w poniższym poście. Zapraszam!

Ważna teoria

Robienie zdjęć to sztuka. Co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Jednakże nawet sztuka wymaga znajomości zagadnień teoretycznych. U podstaw największych nawet dzieł leży znajomość teorii, pewnych zasad, nakazów i zakazów. Każdy swoją porcję poradników musi przeczytać. Nie ma innej opcji. Spytacie po co? Chociażby po to, aby wiedzieć jak działa aparat, co to jest przysłona i czas naświetlania. Wiedząc jak działa aparat będziecie w stanie świadomie go używać. Będziecie wiedzieli jakie ustawienia powodują powstanie określonych efektów, itp. Nie bez znaczenia jest również poznanie zasad kompozycji zdjęć czy teorii barw. W dobrej fotografii nie ma miejsca na przypadek czy szczęście. Tu wszystko musi być odpowiednio zaplanowane. Jeśli dopiero zaczynacie swoją przygodę z fotografowaniem, koniecznie zajrzyjcie do publikacji Michaela Langforda “Fotografia od A do Z”. Godną uwagi pozycją jest też “Nowy podręcznik fotografii” Johna Hedgecoe. Fajnych rzeczy o oświetleniu dowiecie się z kolei od Joe McNally’ego. A jeśli chcecie przeczytać słów kilka o kompozycji i kadrowaniu, zapraszam Was tutaj: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografia-dla-poczatkujacych-kompozycja-i-kadrowanie

Inspiracja zdjęciami innych fotografów

Jak się uczyć fotografii? Oglądając jak najwięcej dobrych zdjęć. Jeżeli zaczniecie oglądać dobre zdjęcia to zaczniecie je chłonąć do siebie. Będziecie wiedzieć jak wygląda dobre zdjęcie i do takich właśnie efektów będziecie dążyć. Bardzo dobrze sprawdza się również analiza dobrych zdjęć pod kątem wykonania. Polecam wybrać sobie kilka ulubionych fotografii i rozłożyć je na czynniki pierwsze. Oglądanie i analizowanie zdjęć pomoże Wam wyrobić sobie oko. Zdjęcia możecie oglądać wszędzie – w gazetach, w Internecie, w galeriach. Najważniejsze w tym wszystkim jest to, abyście oglądali ich jak najwięcej. Warto również zrobić sobie listę ulubionych fotografów. Każdy dobry fotograf ma swój styl i oglądając różne style powoli będziecie dążyć do znalezienia własnego. Polecam śledzenie blogów ulubionych fotografów.

Trening czyni mistrza

Nic tak nie uczy jak zwyczajne robienie fotek w różnych warunkach. Im częściej i więcej zdjęć będziecie robić, tym lepiej dla Was. Przecież nie od dziś wiadomo, że dojście do poziomu, który będzie satysfakcjonował, wymaga praktyki, praktyki i jeszcze raz praktyki. Mówi się, że pierwsze tysiąc fotografii będzie Waszymi najgorszymi. I jest sporo racji w tym stwierdzeniu. Im więcej będziecie robić zdjęć, tym więcej obycia będziecie mieli z aparatem. Nabierzecie pewności w jego obsłudze. Stanie się on przedłużeniem Waszego oka. Zdjęcia możecie robić zawsze i wszędzie. A to oznacza, że nie powinniście ani na chwilę rozstawać się z aparatem. Miejcie oczy dookoła głowy. Zacznijcie rozglądać się wokół, a powoli będziecie dostrzegać szczegóły, które do tej pory nie były dla Was widoczne. Nie bójcie się eksperymentować – zmieniać ustawień aparatu, stylu obrazów, balansu bieli. Podążanie tylko utartymi ścieżkami nie będzie Was rozwijać. A przecież w dobrej fotografii liczy się głównie rozwój. Pamiętajcie, że tylko solidny trening czyni mistrza. Róbcie zdjęcia o każdej porze dnia i w różnych warunkach. Pozwoli Wam to zdobyć doświadczenie i wyrobić oko.

Gdzie się uczyć fotografii?

Jak się uczyć fotografii – już wiemy. Teraz czas na zagadnienie, gdzie się uczyć fotografii. Bo jak wiadomo, wykształcenie jeszcze nikomu nie zaszkodziło. Zawsze warto skonfrontować swoją wiedzę z osobami, które znają się na robieniu zdjęć jak mało kto. Polecam Was dobre szkoły fotografii (jak np. Akademia Nikona). Taka szkoła pozwoli Wam rozwinąć wszelkie umiejętności artystyczne, nie wykluczając z tego wyobraźni. Pomoże zrozumieć wiele zagadnień, które do tej pory mogły spędzać sen z powiek. Dla osób, które mają jako takie doświadczenie z fotografowaniem, dobrym rozwiązaniem są warsztaty i szkolenia. Wiele renomowanych szkół organizuje jedno lub kilkudniowe szkolenia i warsztaty fotograficzne. Zazwyczaj są to warsztaty i szkolenia tematyczne, które dostarczają szczegółowej wiedzy z konkretnej tematyki (np. fotografia mody, portret, fotografia martwej natury). Jest to świetna okazja do tego, aby nauczyć się czegoś nowego i spróbować swoich sił na żywo czy wymienić wiedzę i spostrzeżenia z innymi osobami.