Szukaj
Close this search box.

Uwaga problem! Atopowe zapalenie skóry

choroby skóry typowe objawy

Spis treści

Choroby skóry to coś, z czym w ostatnim czasie borykamy się wyjątkowo często. Niestety, wszelkie niedoskonałości i choroby uwidaczniające się w obrębie skóry stają się dla nas zalążkiem kompleksów i szeroko idących problemów z akceptacją własnej osoby. Jedną z najczęściej występujących chorób skóry jest AZS, czyli atopowe zapalenie skóry. Najczęściej choroba daje o sobie znać we wczesnym dzieciństwie, choć bywają przypadki, że pojawia się dopiero w wieku dojrzałym.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Wszystkie choroby skóry są uciążliwe i potrafią uprzykrzyć życie. Jednakże AZS jest z nich najbardziej dokuczliwa. Zazwyczaj rozpoznawana jest we wczesnym dzieciństwie. Może rozwinąć się między 3 a 6 miesiącem życia. Do typowych objawów AZS zarówno u dzieci, jak i dorosłych zalicza się wyjątkową suchość skóry i uporczywy świąd. Swędzenie skóry u atopików najczęściej pojawia się nocą i tym samym utrudnia spokojny sen i wypoczynek. Przy AZS typowe są także zmiany na skórze w postaci wysypki o charakterze wypryskowym. W ciężkich przypadkach, wysypka może dotyczyć całej twarzy, skóry głowy, tułowia i kończyn po stronie wyprostnej. Zazwyczaj jednak pojawia się na samej twarzy i daje o sobie znać nienaturalnie czerwonymi policzkami. Wysypka może pojawić się także na zgięciach łokci i kolan, a także za uszami. Zaawansowane zmiany na skórze nie wyglądają już jak niewinna wysypka. Grudki zaczynają wypełniać się płynem, a następnie pękać.

 Swędzenie skóry przyczyny

AZS to choroba, która objawia się uporczywym, często nie do wytrzymania swędzeniem skóry. Wśród przyczyn odpowiedzialnych za intensywny świąd wymienia się czynniki zewnętrzne, takie jak: warunki klimatyczne, zanieczyszczenia środowiska, czynniki drażniące, czynniki psychogenne oraz alergeny pokarmowe. Wśród przyczyn swędzenia skóry istotną rolę odgrywa temperatura. Im jest ona wyższa, tym skóra bardziej swędzi. Również czynniki psychogenne, jak stres, mogą bardzo nasilać nieprzyjemne objawy choroby skóry. Mówiąc o przyczynach swędzenia skóry, nie można zapomnieć o takich czynnikach, jak twarda woda, drażniące mydło i detergenty. U wielu osób świąd wywołany jest proszkiem do prania, płynem do mycia naczyń czy żelem pod prysznic. Zamiast więc zwykłych detergentów i kosmetyków, warto wybierać te, które oznaczone są jako hipoalergiczne. Takie środki są bezzapachowe, nie posiadają parabenów, sterydów i innych uczulających dodatków.

 Jak sobie radzić z uporczywym swędzeniem skóry

Swędzenie skóry może mieć różne przyczyny. Jednakże to od nas zależy, czy swędzieć będzie mniej czy bardziej. Chcąc zminimalizować swędzenie skóry, musimy przede wszystkim ograniczyć kontakt z czynnikami drażniącymi. Warto zorientować się, co nasila świąd i unikać tych czynników. Poza tym, należy zaopatrzyć się we wspomniane wcześniej środki hipoalergiczne. Do prania ubrań należy stosować proszki dla atopików, a więc bez substancji uczulających. To samo tyczy się kosmetyków do mycia. Warto również zadbać o odpowiednią odzież. Na co dzień należy ubierać się w odzież wykonaną z delikatnych, naturalnych i przewiewnych materiałów. Unikać należy ubrań, które w swoim składzie mają wełnę, bo ta bardzo podrażnia wrażliwą skórę. Ograniczyć należy używanie perfum, dezodorantów i perfumowanych mydeł. Swędzenie skóry zminimalizują także chłodne okłady oraz maści natłuszczające.