Ciąża to okres zmian hormonalnych i fizjologicznych. To właśnie one bardzo często odpowiadają za problemy z zasypianiem, obniżają jakość snu i prowadzą do bezsenności. Czy to oznacza, że przyszła mama powinna zapomnieć o dobrym i spokojnym śnie? Niekoniecznie. W dzisiejszych czasach istnieje wiele rozwiązań ułatwiających zasypianie, nawet w bardzo zaawansowanej ciąży. Na rynku dostępne są specjalistyczne materace, które dopasowują się do kształtu ciała oraz poduszki, które niwelują wszelki dyskomfort i tym samym zapewniają lepszy sen. Również odpowiednia pozycja do spania w ciąży może zapewnić dobrą i spokojną noc. Jak spać, żeby się wyspać? O tym poniżej.
Spanie w ciąży – czy można spać na plecach?
Leżenie na wznak to nie najlepsza pozycja do spania w ciąży. Po pierwsze nie jest komfortowa dla ciebie, zwłaszcza gdy twój brzuch jest już sporych rozmiarów, a po drugie nie jest bezpieczna dla dzidziusia. Spanie na plecach utrudnia oddychanie i może powodować spadek ciśnienia, co z kolei może skutkować niedotlenieniem maleństwa (więcej tutaj: https://miastodzieci.pl/czytelnia/bezpieczne-pozycje-do-spania-w-ciazy/). Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie innej pozycji, jak spanie na plecach, koniecznie zaopatrz się w poduszkę dla ciężarnych, która umożliwia takie ułożenie ciała, w którym wszelkie naciski płodu na naczynia krwionośne zostają zniwelowane.
Pozycja do spania w ciąży – na brzuchu, tak czy nie?
O ile na samym początku ciąży nic nie stoi na przeszkodzie, żebyś spała na brzuchu, o tyle w kolejnych miesiącach sama zauważysz, że jest to niewygodne. Co do bezpieczeństwa, to tak naprawdę w leżeniu na brzuchu nie ma nic groźnego. W ten sposób nie zrobisz krzywdy swojemu dziecku. Dziecko jest bowiem chronione zarówno przez wody płodowe, jak również ściany macicy oraz ściany brzucha.
Wygodna pozycja do spania w ciąży – który bok wybrać?
Za wygodną pozycję do spania w ciąży uważa się spanie na boku, choć nie jest to jedyne rozwiązanie. Istnieje jeszcze kilka innych pozycji, które są odpowiednie dla maleństwa, a jednocześnie wygodne dla przyszłej mamy. Zacznijmy jednak od spania na boku. Przy powiększającym się brzuchu taka pozycja niesie za sobą wiele zalet. Przede wszystkim odciąża kręgosłup, a jednocześnie wspomaga prawidłową pracę nerek i tym samym niweluje nadmierne puchnięcie nóg. A jak wiadomo, opuchnięte stopy i kostki potrafią być prawdziwą zmorą przyszłych mam.
Niektórzy zalecają spanie na lewym boku, ponieważ ta pozycja ułatwia dopływ krwi i składników odżywczych do macicy i twojego dziecka. Nie oznacza to jednak, że jeśli zaśniesz na prawej stronie, to zrobisz krzywdę dziecku. Spokojnie możesz spać tak, jak ci wygodnie, raz na prawym, a raz na lewym boku. Twój organizm najlepiej wie, co jest dla niego właściwe. Jedynie w przypadku, gdy lekarz wyraźnie zaleci spanie tylko na lewym boku np. z powodu ciąży bliźniaczej lub dużej przewidywanej masy urodzeniowej płodu, należy stosować tylko tę jedną pozycję.
Świetnym rozwiązaniem jest spanie na boku z poduszką między nogami. Śpiąc w ten sposób sprawisz, że kręgosłup będzie prosty a przy okazji nie obciążysz jednej nogi bardziej w stosunku do drugiej. Wybierając poduszkę w kształcie rogala, dodatkowo zapewnisz sobie dobre podparcie brzucha.
Wygodna pozycja do spania – półsiedząca
Inna wygodna pozycja do spania w ciąży to pozycja półsiedząca. Brzmi trochę dziwnie? Możliwe, ale jeśli ma przynieść ulgę i zapewnić słodki sen, warto ją wypróbować. Pozycja półsiedząca polecana jest przede wszystkim mamom, które cierpią na dolegliwości żołądkowe, w tym refluks i zgagę. Na czym polega ta pozycja? Na pewno nie na tym, żebyś przez całą noc siedziała. Po prostu kładąc się do łóżka ułóż poduszkę lub dwie tak, aby twoja głowa była delikatnie uniesiona, a górna część pleców dobrze podparta.
Wygodna pozycja do spania w ciąży – z nogami w górze
Cierpisz na skurcze lub obrzęki nóg? Śpij z nogami na podwyższeniu. Tego typu pozycja niweluje skurcze i drętwienie nóg oraz zapobiega pojawianiu się obrzęków oraz żylaków. Szczególnie dobrze sprawdzi się latem, kiedy organizm ma tendencje do zatrzymywania wody w organizmie i tym samym tworzenia obrzęków. Podwyższenie z powodzeniem wykonasz z dodatkowej kołdry lub poduszek.
Related Posts
- Sen – co, jak i kiedy
Dobrze zbilansowana dieta, aktywny styl życia i sen – to trzy filary zdrowia i dobrego…
- Jak się ubrać na imprezę
Wybierasz się na imprezę, ale nie wiesz co na siebie włożyć? Bez paniki. Każda z…
- Jak NIE uczyć się angielskiego?
To, że warto uczyć się języka angielskiego wie dziś każdy. Nie będę więc prawić Wam…