Infekcja górnych dróg oddechowych, znana również jako zapalenie górnych dróg oddechowych, może przytrafić się każdemu dziecku. Szczególnie narażone na zachorowanie są maluchy uczęszczające do żłobków, przedszkoli i szkół. Niestety… wirusy w tych miejscach szaleją na całego. Wystarczy, że zachoruje jedno dziecko i nagle choruje cała reszta. Większość dzieci choruje zazwyczaj w okresie jesienno-zimowym. Są jednak takie, które infekcje łapią również wiosną i latem, w okresie największych upałów. Wyjątkowa podatność dzieci na infekcje górnych dróg oddechowych wynika głównie z niedojrzałości układu odpornościowego. Bariery ochronne takie, jak chociażby błony śluzowe, nie wykazują pełnej dojrzałości anatomicznej i funkcjonalnej. Infekcja górnych dróg oddechowych może dotyczyć zarówno gardła i krtani, jak również migdałków i zatok. Kiedy udać się z dzieckiem do lekarza, a także jak sobie radzić z infekcjami górnych dróg oddechowych? O tym poniżej.
Kiedy do lekarza?
Sam katar czy łagodny kaszel to jeszcze nie powód, aby biec z dzieckiem do lekarza. Porady specjalisty należy zaczerpnąć w momencie, kiedy maluch gorączkuje, a jego temperatura sięga powyżej 38 stopni Celsjusza, ma trudności z oddychaniem i wymiotuje. Do lekarza na pewno warto się udać w momencie, kiedy infekcja nie mija po 2-3 dniach, a dziecko wydaje się być coraz to bardziej chore. Rodzice maluszków do pierwszego roku życia powinni udać się do pediatry już od pojawienia się pierwszych symptomów choroby.
Jak leczyć infekcje górnych dróg oddechowych?
- Wypoczynek, nawilżanie i wietrzenie
O ile zapalenie górnych dróg oddechowych nie wymaga przeprowadzenia antybiotykoterapii, wówczas można się uciec do zastosowania domowych sposobów. Bardzo ważne w tym czasie jest zapewnienie dziecku odpowiednich warunków do wypoczynku. W trakcie choroby maluch powinien jak najwięcej odpoczywać tak, aby jego organizm mógł się spokojnie regenerować i zwalczać wirusy. Pozostawienie dziecka w łóżku na kilka dni to pierwsze, co możecie i powinniście zrobić.
Bardzo ważne jest także nawilżanie – zarówno organizmu dziecka, jak również pomieszczenia, w którym maluch przebywa. Organizm dziecka nawadniamy podając mu herbatki do picia. Mogą to być herbaty z sokiem malinowym lub miodem i cytryną. Niemowlęta karmione piersią, powinny być częściej przystawiane do piersi. Jeśli chodzi o nawilżanie pokoju dziecka, to przydatne będzie specjalne urządzenie nawilżające. Jeśli takowego nie posiadacie, po prostu rozwieście na grzejnikach mokre ręczniki. Możecie też ustawić w pokoju pojemniki wypełnione wodą. Nawilżanie powietrza pomoże ochronić błonę śluzową dróg oddechowych (szczególnie nosa) przed wysychaniem. Zapobiegnie też gęstnieniu wydzieliny, dzięki czemu będzie ona łatwiejsza w usuwaniu. Pamiętajcie również o odpowiedniej diecie. W trakcie choroby powinna być ona jak najbardziej lekkostrawna.
Ważną kwestią jest częste wietrzenie pomieszczenia, w którym leży maluch. Ma to na celu pozbywanie się baterii i wirusów, co przyspieszy zdrowienie dziecka. Należy pamiętać, aby temperatura w pokoju maluszka nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Oczywiście na czas wietrzenia pokoju, dziecko należy przenieść do innego pomieszczenia.
- Inhalacje, leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe
W objawowym leczeniu infekcji górnych dróg oddechowych można zastosować leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jeśli temperatura ciała dziecka utrzymuje się na poziomie wyższym, niż 38 stopni Celsjusza. Do najczęściej stosowanych leków przeciwgorączkowych należą paracetamol, który działa też przeciwbólowo, oraz ibuprofen. Najbezpieczniejszy jest paracetamol, który można zastosować nawet u niemowląt. Naturalnym sposobem na zbicie gorączki są chłodne kąpiele i zimne okłady na czoło.
Inhalacje z kolei to niezastąpiony sposób na uporczywy katar i zatkane zatoki. U niemowlaków inhalacje przeprowadza się najczęściej przy pomocy roztworu z soli. Wcześniej jednak warto skonsultować się w tej kwestii z pediatrą. Dzieci starsze mogą być inhalowane olejkami eterycznymi, oczywiście pod warunkiem, że nie są na nie uczulone. Bardzo pomocne są inhalacje z liścia szałwii, pędów sosny lub rumianku. Zioła te są bezpieczne i łagodzą dokuczliwe objawy nieżytu nosa. W leczeniu zapalenia zatok przydatne będą inhalacje z oleju eukaliptusowego, który wykazuje silne właściwości bakteriobójcze oraz z olejku tymiankowego, który udrażnia kanały nosowe. U dzieci alergicznych lepiej jest wykonać inhalację z czystej soli fizjologicznej, która sprawdza się równie dobrze w leczeniu górnych dróg oddechowych, co olejki i preparaty ziołowe. Dziecko najlepiej inhalować przy pomocy nebulizatora, który dziś można nabyć w każdej aptece.
Ból gardła złagodzą tabletki do ssana, płukanki oraz aerozole o działaniu antyseptycznym, znieczulającym i przeciwzapalnym. Starszym dzieciom można zaproponować płukanki roztworem wody z solą.
Więcej na ten temat możecie przeczytać tutaj: http://www.hartujmisie.pl/porady/zdrowie/jak-leczyc-zakazenie-wirusowe-gornych-drog-oddechowych-u-dzieci
Related Posts
- Gdy choruje dziecko, sięgnij po Pelavo
Zatkany nos lub katar, do tego kaszel, ból gardła, ból głowy i podwyższona temperatura -…
- Zdrowo i smacznie: brokuły z serem i makaronem
Kto lubi połączenie brokułów z makaronem ręka do góry! To proste danie jest niezwykle smaczne…