Szukaj
Close this search box.

Jak grzebało się zmarłych w dawnych czasach?

pochowek jak dawniej sie to odbywalo

Spis treści

Pogrzeby i zwyczaje związane ze śmiercią mają długą historię. Celebrowanie pożegnania zmarłych jest wyjątkowe dla ludzkości. Zwierzęta nie grzebią swoich bliskich. Rytuały są dla nas sposobem na poradzenie sobie ze stratą i uwidocznieniem miłości do osób, które odeszły. Obyczaje w tym zakresie bardzo się zmieniły na przestrzeni wieków. Jak wyglądały kiedyś pogrzeby na świecie?

Co odróżniało pogrzeby w przeszłości od dzisiejszych?

Pogrzeby na początku były ściśle związane ze statusem materialnym. W starożytności bogaci Grecy mogli sobie pozwolić na wystawną uroczystość. Pogrzeb poprzedzało balsamowanie, a zmarłemu w drodze na miejsce pochówku towarzyszył bogaty orszak z muzyką. Biedni w najlepszym wypadku mogli sobie pozwolić na prostą trumnę. W Cesarstwie Rzymskim dopuszczalna była kremacja, która wkrótce stała się preferowaną formą pochówku. Zmieniło się to dopiero wraz z rozwojem chrześcijaństwa. Palenie zmarłych zostało odrzucone z powodów religijnych i zakazane w 785 roku. Jeszcze w XIX w. budowie krematoriów towarzyszyły protesty.

Jaki wpływ miała reformacja na kulturę pochówku?

Dopiero reformacja i oświecenie zmieniły ściśle religijne podejście do śmierci. Cmentarze zaczęły powstawać daleko od miast. Już nie zmarli, ale pogrążeni w żałobie znaleźli się w centrum uwagi. Śmierć stawała się coraz bardziej świecka. Pierwsze publiczne kostnice miały zakończyć trzymanie ciał w domu, co, jak się obawiano, jest źródłem chorób. Wraz z tym pojawiła się biurokracja. Kultura pogrzebowa w dzisiejszym rozumieniu zaczęła się rozwijać w XVIII w. W sztuce mitologiczne przedstawienia śmierci coraz częściej wypierały biblijne. Smutek krewnych odzwierciedlały rzeźby postaci z brązu.

Jak rozpowszechnienie kremacji wpłynęło na kulturę funeralną? 

Budowie pierwszych krematoriów towarzyszyły protesty, ale nowy trend się utrzymał. Miasta rosły bardzo szybko, a cmentarze były przepełnione. Rodziło to problemy higieniczne, które rozwiązywała kremacja zwłok. Ponadto była od początku tańsza niż pochówek w trumnie. Dzisiaj pogrzeby kremacyjne są powszechne. Osoby korzystające z usług Zakładu Pogrzebowego Resurrexit mogą wybrać odpowiednią urnę, a także całą oprawę ceremonii, łącznie z muzyką na żywo. Firma pomaga w załatwieniu wszystkich formalności.