Szukaj
Close this search box.

Jak wzmacniać fundamenty przy pomocy mikropali?

wzmocnienie fundamentow

Spis treści

Najważniejszą kwestią podczas każdej budowy jest odpowiednie posadowienie fundamentów. Muszą być one właściwie wzmocnione, aby można było bezpiecznie wznosić kolejne kondygnacje budynku. Jedną z nowocześniejszych metod, która pozwala na wzmacnianie fundamentów jest mikropalowanie. Z naszego artykułu dowiesz się, jak sprawdzają się w tej roli mikropale.

Czym się charakteryzują mikropale?

Mikropale, które wykorzystywane są w budownictwie od lat pięćdziesiątych, znane są również pod nazwą pali fundamentowych. Mogą one występować jako pale wiercone o średnicy mniejszej niż 30 cm lub też pale przemieszczeniowe o średnicy mniejszej niż 15 cm. Mikropale to jeden z rodzajów palisad, który sprawdza się zarówno w budownictwie prywatnym, jak i przemysłowym czy usługowym. I choć w dalszym ciągu chętniej wykorzystuje się pręty zbrojeniowe, mikropale zyskują coraz większą popularność ze względu na swoje zalety, o których mówi przedstawiciel Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych Żyrardów.

Mikropale pozwalają na postawienie budynku bez względu na warunki wodno-gruntowe. Do ich zalet należy duża wydajność, a także możliwość użycia lekkiego sprzętu. Dzięki temu prace z wykorzystaniem mikropali można stosować w miejscach o ograniczonej przestrzeni. Innym walorem mikropali jest także duża nośnością, wysoka sztywność osiowa i małe osiadanie.

Kiedy stosuje się mikropale?

Mikropale doskonale nadają się do wzmacniania fundamentów. Sprawdzają się także przy stabilizacji osuwisk i nasypów, jak również podczas zabezpieczania ścian głębokich wykopów. Palowanie stosuje się najczęściej w celu wzmocnienia fundamentów już istniejących budynków i mostów oraz do stabilizacji obiektów na gruntach słabonośnych. Coraz częściej służą również do kotwienia elementów podlegających wyporowi, posadowienia słupów energetycznych czy nawet dużych mostów.

Aby wzmocnić fundamenty przy użyciu mikropali, konieczne jest użycie gwoździ gruntowych. Mikropale sytuuje się pod narożnikami budynków albo też wzdłuż ścian nośnych. W przypadku bardzo wymagającego terenu może się zdarzyć, że będą one wymagały dodatkowego zbrojenia. Trzeba także pamiętać o tym, że wcześniej konieczne jest wykonanie badań gruntu. Zastosowanie mikropalowania pozwala przenieść ciężar budynku na grunt przez fundamenty. Jest to doskonała metoda w przypadku wymagającego podłoża, ponieważ mikropale zabezpieczają grunt oraz stabilizują powierzchnię.