Jak zorganizować ekologiczny piknik rodzinny?

ekologiczny piknik

Spis treści

Lato bądź wiosna to idealna pora roku na zorganizowanie rodzinnego pikniku. Jest to świetny sposób na wspólnie spędzony czas na świeżym powietrzu. W związku z tym, że coraz więcej Polaków stara się dbać o naszą planetę, postanowiliśmy zgromadzić kilka wskazówek odpowiadających na pytanie, jak zorganizować ekologiczny piknik rodzinny! Chcesz się tego dowiedzieć? Koniecznie przeczytaj poniższy tekst!

Dlaczego warto zdecydować się na piknik rodzinny?

Aktualnie wielu rodziców większość swojego czasu poświęca na pracę i obowiązki domowe. Z tego względu mniej mają go dla swoich dzieci, a piknik to doskonały sposób na nadrobienie zaległości, spokojną rozmowę i wspólną zabawę. Impreza na świeżym powietrzu spodoba się każdemu, niezależnie od wieku, dlatego też mając pociechy w różnym wieku, nie musisz martwić się, że któraś z nich będzie się nudzić. Zresztą piknik rodzinny to dobra alternatywa dla komputerów i innych urządzeń mobilnych. Dlatego wybierając się na odpoczynek na łonie natury, warto zostawić w domu telefony. Pozwoli Ci to odpocząć, na chwilę zapomnieć o codzienności oraz nie przejmować się pracą. Poza tym nikt wam nie będzie przeszkadzał, to jest chwila dla rodziny i należy ją w pełni wykorzystać. Z kolei piknik rodzinny o tematyce ekologicznej to szansa na to, aby pokazać dzieciom, że ochrona planety ma bardzo duże znaczenie i zwiększyć ich świadomość.

Jedzenie i napoje na ekologicznym pikniku

Oczywiście piknik rodzinny nie miałby większego sensu bez przekąsek i napojów. Jednak w tym przypadku mamy nieco trudniejsze zadanie, ponieważ powinny być one zgodne z filozofią zero waste. W takim razie jesteśmy zmuszeni zrezygnować z wszelkich czipsów, paluszków, cukierków i innych gotowych produktów. Zdecydowanie lepiej będzie, kiedy wykorzystamy to, co mamy w domu i sami coś przygotujemy. Na takich wypadach świetnie sprawdzą się sałatki, kanapki, czy też pasty. Zastanawiasz się jak zorganizować ekologiczny piknik rodzinny? Nie zapomnij o napojach. Szczególnie, kiedy na zewnątrz jest gorąco. Pod żadnym pozorem nie kupujemy tych dostępnych na sklepowych półkach. Skoro staramy się ograniczyć odpady, również napoje możemy zrobić samodzielnie. Lemoniada, soki własnoręcznie wyciśnięte, czy shake ze świeżych owoców idealnie zastąpią słodkie, niezdrowe i nieekologiczne napoje.

Naczynia na ekologicznym rodzinnym pikniku

Jedzenie i napoje to jedno, ale przecież trzeba je na czymś położyć lub wlać. Najwygodniej byłoby mieć przy sobie jednorazowe, plastikowe naczynia, ponieważ są lekkie i na pewno się nie zbiją w trakcie transportu. Jednak nie są one zgodne z filozofią less waste, dlatego musimy poszukać innego rozwiązania. Na szczęście jest ich kilka. Do picia możemy wykorzystać bidony, metalowe lub papierowe kubeczki. Natomiast jedzenie możemy przenieść w szklanych pojemnikach bądź  woskowijkach. Do nakładania posiłków dobrze sprawdzą się klasyczne domowe lub wykonane z bambusa sztućce. O planecie musimy pamiętać, także wybierając serwetki. Zamiast jednorazowych, czy też wilgotnych, weźmy z domu po prostu ściereczkę nasączoną wodą.

Organizując ekologiczny piknik rodzinny, wcale nie musimy się solidnie napracować. Wystarczy, że zorganizujemy się na tyle dobrze, że niczego nam nie zabraknie i będziemy dobrze się bawić. Pozostanie nam jedynie sprawdzenie prognozy pogody, znalezienie odpowiedniego miejsca. W trosce o środowisko udajmy się na piknik pieszo lub na rowerach. Jednocześnie zadbamy o własne zdrowie i nieco poprawimy naszą kondycję.