Szukaj
Close this search box.

Które przydomowe oczyszczalnie wymagają najmniej obsługi ze strony użytkownika?

przydomowe oczyszczalnie sciekow

Spis treści

Planujesz budowę domu? Koniecznie pamiętaj o przydomowej oczyszczalni ścieków! Zanieczyszczania są groźne zarówno dla ludzi, zwierząt, jak i środowiska naturalnego, szczególnie wód. Z tego powodu polskie prawo nałożyło na domy jednorodzinne obowiązek ich neutralizowania. Dokonując wyboru, warto wiedzieć, które z nich wymagają najmniej obsługi. Przeczytaj artykuł i sprawdź! Zapewnij sobie komfort użytkowania.

Co to jest i do czego służy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Jest to system urządzeń, zapewniający neutralizację ścieków powstałych w gospodarstwie domowym. Wyróżnia się cztery rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków ze względu na sposób unieszkodliwiania zanieczyszczeń.  Każda z nich ma inny stopień obsługi ze strony użytkownika.

Który rodzaj oczyszczalni ścieków wybrać?

Poszczególne rodzaje oczyszczalni ścieków różnią się między sobą wieloma czynnikami, takimi jak koszty instalacji lub zajmowana powierzchnia. Mają wady i zalety, aczkolwiek najkorzystniej do własnego domu wybrać taki typ, który będzie wymagać od użytkownika najmniej obsługi. W wyborze odpowiedniej przydomowej oczyszczalni ścieków z pewnością pomoże producent oczyszczalni ścieków, działający na terenie dolnego śląska, firma Eko-Bio w Nowej Wsi Legnickiej, która w swojej ofercie ma bardzo ciekawe ekologiczne rozwiązania.

Rodzaje oczyszczalni ścieków godne uwagi

Na szczególną uwagę zasługuje oczyszczalnia z drenażem, dzięki której czysta woda przedostaje się do wód gruntowych, nie niszcząc środowiska naturalnego. Dodatkowo jest to typ bezobsługowy, co znacznie zwiększa komfort użytkowania. Jedynymi czynnościami, o których należy pamiętać, jest wybieranie raz na dwa lata osadu z osadnika, a także co pół roku konieczne jest czyszczenie filtra. Raz w miesiącu uzupełnia się bakterie. Rodzajem tego typu rozwiązania są popularne oczyszczalnie drenażowe rozsączające. Innym typem przydomowej oczyszczalni, który również nie jest znacząco pracochłonnym, jest oczyszczalnia gruntowo-roślinna. Ma ona prostą budowę, a dodatkowo sprawnie neutralizuje zanieczyszczenia. Wymaga zastosowania zbiornika, ale może on wkomponować się w aranżację zieleni jako element dekoracyjny. Atutem jest tutaj wykorzystywanie roślinności i odporność na nierówną dostawę ścieków.