Szukaj
Close this search box.

Na czym polega regeneracja kompresora powietrza?

kompresor powietrza

Spis treści

Posiadasz samochód dostawczy lub maszynę rolniczą? Potrzebujesz zregenerować kompresor powietrza? Zastanawiasz się, na czym dokładnie to polega? Pierwszym etapem jest sprawdzenie podzespołów. Wady są serwisowane lub wymieniane na nowe. W innych przypadkach są oczyszczane. Przeczytaj artykuł, a dowiesz się, jak bada się dysfunkcje eksploatowanej części, wpływające na jakość sprężonego powietrza, a także jak dokładnie wygląda postępowanie.

Demontaż, czyszczenie i wymiana wadliwych części pierwszymi etapami regeneracji kompresorów powietrza

Regeneracja kompresorów powietrza obejmuje szereg działań. Na początku rozbiera się sprężarkę na części i analizuje działanie podzespołów. Ze względu na to, że budowa kompresora jest schematyczna, demontaż pozwala sprawdzić i wymienić wadliwe elementy.

Następnie części składowe kompresora powietrza są czyszczone specjalistycznymi środkami. Dopiero tak przygotowane części sprawdza się pod kątem usterek. Pomiary i kontrola pozwalają upewnić się, czy dane elementy mogą w dalszym ciągu działać zgodnie z określonymi parametrami. Jeśli nie, części wymienia się na nowe lub poddaje obróbce mechanicznej. Warto skorzystać z pomocy profesjonalistów, którymi niewątpliwie są pracownicy warsztatu samochodowego L&J Parts w Piątkowcu.

Obróbka mechaniczna i montaż kompresora powietrza

Dalszym etapem regeneracji kompresora powietrza jest obróbka mechaniczna, na którą składa się wytaczanie, toczenie, szlifowanie, frezowanie i honowanie. Nowe elementy łączy się z tymi, które nie zostały uszkodzone. Przy okazji wymienia się uszczelki i zawory, razem z tłokami i pierścieniami, a jeśli zajdzie taka potrzeba, zmienia się panewki i głowicę. Regeneracja kompresora kończy się montażem. Jest to etap wymagający precyzji i dokładnych pomiarów, a także skojarzenia poszczególnych elementów ze sobą. Montaż sprężarki wymaga postępowanie zgodnie z zaleceniami producenta. Szczególnie należy zwrócić uwagę na kolejność dokręcania części.

Jak sprawdzić poprawne działanie kompresora powietrza?

Weryfikuje się głośność pracy, przepływy oleju w łożyskach, działanie układu chłodzenia, szczelność podzespołów, wydatek tłoczonego powietrza, a także szczelność zaworów głowicy. Po serii testów sprężarce nadaje się status gotowej oraz udziela się gwarancji.