Szukaj
Close this search box.

Niepubliczne przedszkola – zalety, wady, ceny

Spis treści

Przedszkola niepubliczne to takie placówki, które nie są prowadzone przez samorządy. Czy warto z nich korzystać? Zobacz razem z nami najważniejsze zalety i wady tego typu przedszkoli i sprawdź, jakie są ich ceny!

Czym dokładnie jest przedszkole niepubliczne?

Przedszkola prywatne, nazywane też niepublicznymi, są placówkami przedszkolnymi, które prowadzone są najczęściej przez firmy, organizacje, fundacje, wybrane instytucje. Nie są one zatem prowadzone przez samorządy jak przedszkola publiczne.

Niepubliczne przedszkola bardzo często realizują inne programy nauczania w porównaniu do programów stosowanych w przedszkolach publicznych. Pozwalają one dzięki temu na uzyskanie lepszego przygotowania dzieci do nauki w szkole, a także wszechstronnie wspierają ich rozwój.

Rodzaje przedszkoli niepublicznych – jakie wybrać?

Gdy chodzi o przedszkola niepubliczne, można zaliczyć do nich różne rodzaje takich placówek. Wśród nich popularnością cieszą się poniższe:

Przedszkola językowe – lingwistyczne

Tego typu placówki kładą główny nacisk na naukę języków obcych. Są bardzo popularne wśród rodziców wielojęzycznych, ale również można zdecydować się na nie także wtedy, gdy w domu dziecka używany jest tylko język polski. Wspierają rozwój kompetencji językowych w bardzo szerokim zakresie.

Przedszkola realizujące konkretne programy nauczania

Do tej kategorii można zaliczyć w szczególności popularne przedszkola Montessori, których głównym zadaniem jest kompleksowe wsparcie rozwoju dziecka za pomocą naturalnej dla niego aktywności, chęci poznawania nowości. Takie przedszkola są teraz bardzo popularne jako alternować dla tradycyjnych systemów.

Przedszkola sportowe

W tym przypadku nacisk kładziony jest na zajęcia sportowe, dlatego też dzieci dużo ćwiczą, trenują w nich różne sporty, przebywają na zewnątrz, co sprzyja zdrowemu rozwojowi.

Gdy poszukiwane jest dobre przedszkole niepubliczne Łódź – https://littlegenius.pl/ to jedno z miast, w którym na rodziców i na dzieci czeka szeroka gama różnych placówek.

Czy warto wybrać przedszkole niepubliczne?

Przedszkola niepubliczne są popularne, ponieważ oferują one szerszy zakres zajęć dodatkowych dla dzieci i mogą kompleksowo wspomagać je w rozwoju na różnych płaszczyznach.

Jednak nie jest to ich jedyna zaleta, ponieważ warto również wskazać na ich dostępność. W przypadku takich placówek nie trzeba spełniać aż tak złożonych wymagań jak w przypadku placówek publicznych, więc dostanie się do nich nie jest takie trudne.

Głównym minusem przedszkoli niepublicznych jest natomiast cena, ponieważ za czesne oraz za dodatkowe usługi, w tym za wyżywienie, rodzic musi zapłacić samodzielnie. Ceny rozpoczynają się od około 800-1000 złotych miesięcznie, ale mogą one wynosić nawet ponad 2000 złotych w wybranych placówkach.