Szukaj
Close this search box.

Szczoteczki soniczne – co to takiego?

szczoteczka do zębów soniczna

Spis treści

Higiena jamy ustnej to już nie tylko zwykła pasta do zębów i pierwsza lepsza szczoteczka z marketu. W czasach, kiedy stajemy się bardziej świadomi naszego zdrowia, a także tego, co nam służy i co szkodzi, coraz uważniej wybieramy produkty do pielęgnacji jamy ustnej. Hitem ostatnich czasów stały się szczoteczki soniczne. Na czym dokładnie polega ich fenomen? Dlaczego to właśnie one są według konsumentów i ekspertów uważane za lepsze od wszystkich innych dostępnych na rynku?

Szczoteczki soniczne – zalety

Błędne jest myślenie, że szczoteczki soniczne to wynalazek współczesnych. Pierwsze modele powstały już w roku 1987. Do Polski zawitały na początku XXI wieku. Wtedy jeszcze nie oferowały tak wielu udogodnień, jak teraz. Ich moc i prędkość również nie były zbyt imponujące. Dopiero te współczesne spełniają najbardziej wygórowane oczekiwania każdego, kto chce cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Czym wyróżniają się szczoteczki soniczne? Zacznijmy od główki. W momencie kiedy klasyczna szczoteczka elektryczna wyposażona jest w charakterystyczną okrągłą końcówkę wykonującą ruchy obrotowe lub pulsacyjne, szczoteczka soniczna posiada podłużną główkę – bardzo podobną do tej w szczoteczkach manualnych. Wykonuje ona ruchy nie pulsacyjne, a wymiatające, a więc najbardziej rekomendowane przez stomatologów.

Szczoteczki soniczne opierają swoją skuteczność o emitowanie fal dźwiękowych, za sprawą których w jamie ustnej dochodzi do tak zwanego zjawiska „kawitacji”, a zatem zmieszania się ze sobą wody i pasty do zębów, z których następnie powstają mikrobąbelki. To właśnie one uderzając w powierzchnię zębów, usuwają z nich osad i płytkę nazębną.

Warto w tym miejscu podkreślić, że szczoteczki soniczne emitują od 31 000 do nawet 62 000 drgań, co bezpośrednio przekłada się na większą jakość mycia. Dla porównania – klasyczna szczoteczka elektryczna wykonuje zaledwie 8000 ruchów rotacyjnych i 40 000 ruchów pulsacyjnych.

szczoteczki soniczne zalety

Szczoteczki soniczne – jeszcze więcej skuteczności

Obecnie dostępne na rynku szczoteczki soniczne zostały wyposażone w szereg dodatkowych funkcji, dzięki którym codzienna pielęgnacja jamy ustnej jest jeszcze skuteczniejsza, a i przy okazji przyjemniejsza. Jakie to funkcje? Na pewno fajnym bajerem jest czasomierz, który pozwala kontrolować czas szczotkowania zębów. To bardzo pomocne, bo któż z nas nie ma skłonności do skracania czasu mycia zębów? Dzięki wbudowanemu czasomierzowi nie musimy samodzielnie odliczać minut, bo nasza szczoteczka robi to za nas. Fajną funkcją jest też quadpacer, który co trzydzieści sekund sygnalizuje nam konieczność zmiany obmywanej partii jamy ustnej.

Wiele modeli sonicznych proponuje nam także czujnik siły nacisku, chroniący nas przed podrażnieniami. To bardzo przydatna funkcja, zwłaszcza dla osób z tendencją do zbyt mocnego i przesadnie nadgorliwego szczotkowania jamy ustnej.

Atrakcyjną opcją jest także możliwość dobrania właściwego dla siebie trybu pracy szczoteczki. Najbardziej zaawansowane modele zapewniają aż 6 takich trybów. Wśród najbardziej popularnych wyróżnia się tryb wybielający i polerujący.