TFI to bardzo modne w ostatnim czasie zjawisko. Co to takiego? Mówiąc najprościej są to Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych pozwalające na mądre oszczędzanie. TFI oferują coraz więcej funduszy i tym samym, coraz liczniejsze możliwości inwestycyjne. Biorąc pod uwagę fakt, że nie wszyscy jeszcze o nich słyszeli, postanowiłam przybliżyć wam to zagadnięcie. Bo jak wiadomo, solidne oszczędności, to spokojna i bezpieczna przyszłość. A przecież nie zawsze mamy na tyle silną wolę, aby systematycznie odkładać do przysłowiowej skarpety.
Inwestowanie niejedno ma imię
W dzisiejszych czasach inwestować może każdy z nas. Co ważne – możemy to robić w różny sposób. Do wyboru mamy akcje, obligacje, indeksy, kontrakty terminowe, itp. Brzmi zbyt poważnie? Bo tak jest. Rynek finansowy wymaga wiedzy i doświadczenia. Jeśli nie chcemy popłynąć, powinniśmy zaufać profesjonalistom. I tu z pomocą przychodzą Towarzystwa Funduszy Inwestycyjnych, czyli TFI.

Jak działają TFI?
Inwestowanie w fundusze to oddanie naszych pieniędzy fachowcom, którzy dokładnie wiedzą co z czym się je. Każde TFI oferuje od kilku do nawet kilkudziesięciu subfunduszy inwestycyjnych o różnym celu czy polityce inwestycyjnej. Uwaga! Aby rozpocząć inwestowanie w fundusze, należy otworzyć rachunek inwestycyjny w wybranym przez siebie TFI. Inwestycja w fundusze odbywa się na zasadzie nabycia tzw. jednostek uczestnictwa. Takie jednostki są na bieżąco wyceniane. To, czy osiągniemy zyski oraz w jakiej wysokości, zależy od tego, czy cena jednostki uczestnictwa w funduszu będzie rosła czy spadała. TFI realizuje m.in. następujące zadania:
– reprezentuje zarządzane przez siebie fundusze inwestycyjne
– obsługuje uczestników prowadzonych przez siebie funduszy
– prowadzi obsługę księgową funduszy
– nadzoruje proces zarządzania funduszem i inwestowaniem jego środków
O czym należy pamiętać inwestując w fundusze?
Na pewno o tym, aby rodzaj funduszy dobrać do własnych potrzeb i podejścia do ryzyka. Warto również pamiętać o dywersyfikacji, a więc nie angażować wszystkich środków wyłącznie w jeden subfundusz. Posiadaną kwotę lepiej rozdzielić na kilka różnych ofert. W ten sposób ograniczymy ryzyko inwestycji.

Czy to jest bezpieczne?
Poziom ryzyka konkretnych subfunduszy jest zwykle określany w 7-stopniowej skali. Im wyższą notą określona jest konkretna oferta, tym większe ryzyko utraty części środków wiąże się z inwestycją. Najpewniejszy, jednakże najniższy możliwy zysk zapewniają fundusze pieniężne, gotówkowe, obligacyjne. Inwestują one m.in. w obligacje czy bony skarbowe. Ryzyko utraty pieniędzy właściwie tu nie funkcjonuje. Najwyższe ryzyko wiąże się z funduszami akcyjnymi, gdzie nawet do 100% całego portfela zajmują akcje spółek giełdowych. Uwaga! TFI przed każdą decyzją o zakupie danych instrumentów finansowych, dokonuje szczegółowej analizy opłacalności i bezpieczeństwa inwestycji.
Related Posts
- Telefon na kartę. Czy to się dziś opłaca?
W czasach, kiedy większość operatorów kusi swoich klientów atrakcyjnymi ofertami abonamentu, dziwne może wydać się…
- Czas na smaczne co nie co - kabanos w cieście
Kabanos jako przekąska? Nie wyobrażam sobie niczego lepszego. Delikatnie chrupiące, a jednocześnie przyjemnie soczyste kabanosy…
- Czas na pizzę!
Ręka do góry, kto lubi pizzę! Osobiście nie znam osoby, która nie uwielbiałaby włoskiego przysmaku.…