Szukaj
Close this search box.

Wiosenne porządki – 5 praktycznych porad

Spis treści

Na wiosenne porządki decydujemy się głównie z dwóch względów. Po pierwsze – mobilizuje nas zbliżająca się Wielkanoc. Po drugie – wiosna to pora roku, która wybitnie wyzwala w nas chęć do przeprowadzenia większych lub mniejszych metamorfoz naszych wnętrz. Nie każdy jednak potrafi i wie, jak się zabrać za takie wiosenne sprzątanie. Oto kilka podpowiedzi.

Wiosenne porządki – jak je przeprowadzić sprawnie i szybko?

Dla niektórych porządki wiosenne oznaczają prawdziwy koszmar, a więc odkładają je w czasie. Wystarczy jednak krótkie i odpowiednie przygotowanie, aby zmienić zadnie. Poniżej przedstawiamy kilka rozwiązań, które mogą usprawnić pracę nawet najbardziej zniechęconym.

  1. Stwórz listę zadań

Na jej początku umieść zadania najbardziej czasochłonne oraz skup się na wnętrzach najbardziej zaniedbanych. Stworzenie takiej listy nie tylko pomoże Ci rozłożyć porządki w czasie, ale także ułatwi kontrolę nad przebiegiem zaplanowanych prac.

2. Zgromadź potrzebne środki i akcesoria

Wiosenne porządki będą wymagały nie tylko użycia odkurzacza czy myjki do okien. Niezbędne mogą okazać się również nawilżane ściereczki dedykowane do określonych wnętrz czy powierzchni. Z ich użyciem staranne wyczyszczenie, chociażby regału czy ozdobnych figurek stanie się o wiele prostsze i nieco szybsze, bo nie trzeba czekać, aż wyschną, tylko natychmiast je ustawiać na miejscu. Poza tym warto mieć pod ręką worki na śmieci oraz kilka pudełek różnej pojemności. Wtedy łatwiej będzie w nich zgromadzić zbędne czy wymagające bezpiecznego przechowywania rzeczy.

  1. Pozbądź się wszystkiego, co niepotrzebne

Zapewne w trakcie porządków natrafisz na przedmioty i rzeczy, z których już od dawna nie korzystasz. Warto dać im drugie życie. Możesz spróbować je: sprzedać za pośrednictwem internetu lub dedykowanych aplikacji; wymienić na inne lub po prostu oddać za darmo. W trakcie selekcji staraj się wyzbyć sentymentów i zachowaj tylko wyjątkowo ważne dla Ciebie pamiątki. Segregację zacznij od szafy, następnie przejdź do szuflad, a na koniec przejrzyj zawartość szafek. Przy okazji przetrzyj wilgotną ściereczką wnętrza mebli i zabezpiecz przed molami lub innymi niechcianymi gośćmi.

4. Nie zapominaj o kątach i ciemnych zakamarkach

Wiosenne porządki nie powinny obyć się bez tej czynności. Kurz i brud lubią gromadzić się w trudnodostępnych miejscach i chociaż często pozostają niewidoczne dla ludzkiego oka, to mogą poważnie szkodzić Twojemu zdrowiu na przykład powodując alergie itp. kłopoty.

5. Zastąp chemię – kuchennymi przyprawami

Jeśli w Twoim domu znajdują się trudne do wyczyszczenia powierzchnie  – tłuste, silnie zabrudzone, dotknięte kamieniem czy różnymi osadami – możesz je usunąć przy pomocy… zwykłego kuchennego octu. Należy wlać go na miejsce wymagające oczyszczenia i pozostawić tam na jakiś czas. Potem wystarczy użyć tylko chłonnej ściereczki, a efekty mogą naprawdę zaskoczyć. Podobnie działa kwasek cytrynowy.

Kiedy już uprzątniesz cały dom, nie zapomnij pochwalić samego siebie za włożony trud i wysiłek. To stanowi zachętę do tego, aby na co dzień dbać o porządek, albo przynajmniej motywuje, by regularnie sprzątać.