Wybieramy zlew kuchenny do nowoczesnej kuchni – jaki zlewozmywak wybrać?

Nowoczesny zlew kuchenny umieszczony na wyspie

Spis treści

Choć główny element aranżacji kuchni stanowią odpowiednio wybrane meble i sprzęty, to tak naprawdę o spójności i efekcie końcowym decydują także odpowiednio dobrane detale i elementy uzupełniające, jak np. zlew kuchenny, bez którego nie wyobrażamy sobie przecież żadnej kuchni. Choć powinien być on przede wszystkim funkcjonalny, odporny na uszkodzenia mechaniczne i praktyczny, ważne też by odpowiednio się prezentował i pasował designem do reszty pomieszczenia. Na co zwrócić uwagę wybierając zlew do nowoczesnej kuchni?

Minimalizm – wiodący trend w nowoczesnej kuchni

W dzisiejszych czasach w naszych kuchniach króluje przede wszystkim minimalistyczny wystrój, stonowane kolory, meble o czystej, jednolitej formie i równie stonowane, ale jednocześnie eleganckie dodatki. Ważne, by były one odpowiedniej jakości, ponieważ w ascetycznym wnętrzu z łatwością zauważymy wszystkie usterki i niedociągnięcia. Jaki zlew kuchenny najlepiej sprawdzi się w takim właśnie wnętrzu?

Z uwagi na fakt, iż zlewozmywak jest jednym z najczęściej używanych akcesoriów kuchennych, warto wybrać model wykonany z właściwych materiałów, a jednocześnie o odpowiedniej wielkości i kształcie, zwłaszcza jeżeli ma on zajmować centralne miejsce w naszej kuchni, np. na wyspie. Doskonale sprawdza się zarówno modele wpuszczane lub wbudowane w blat, jak również innowacyjne rozwiązania, jakim są zlewy kuchenne nablatowe, pełniące nie tylko rolę funkcjonalną, ale również dekoracyjną. Na rynku budowlanym każdy z nas znajdzie model spełniający jego indywidualne preferencje. Zlew kuchenny jednokomorowy, półtorakomorowy czy też zlewozmywak dwukomorowy z ociekaczem to tylko niektóre z dostępnych rozwiązań.

Oryginalny zlew nablatowy

Zlew kuchenny granitowy

W ostatnich latach ogromną popularnością cieszą się zlewy granitowe. Nie tylko są odporne na odbarwienia i odgniecenia, ale wyglądają niezwykle estetycznie i każdemu wnętrzu dodadzą świeżości i elegancji. Dostępne w wielu kolorach i wykończeniach, począwszy od wysokiego połysku przez mat, gładką strukturę, a także wersje z wstawkami, np. zlew kuchenny granitowy z drobinkami złota, są produktem, który posłuży nam przez wiele lat. Idzie za tym jednak stosunkowo wysoka cena, bowiem zlew kuchenny granitowy może kosztować nawet kilka tysięcy złotych.

Tańszą, ale równie atrakcyjną alternatywą, bazującą na tym samym surowcu, są modele kompozytowe. W ich przypadku znaczny odsetek stanowi jednak żywica poliestrowa, która nadaje im elastyczność i zwiększa odporność na uszkodzenia mechaniczne, ale jednocześnie sprawia, że są one bardziej podatne na odbarwienia. Odpowiedniej konserwacji będzie więc wymagać np. kompozytowy zlew kuchenny czarny.

Ponadczasowe rozwiązania ze stali nierdzewnej

Pomimo pojawienia się na rynku wielu nowych rozwiązań, wciąż jednym z najczęściej wybieranych rozwiązań jest zlewozmywak stalowy. Atrakcyjny stosunek ceny do trwałości, a także uniwersalny wygląd, który doskonale sprawdzi się w każdego rodzaju wnętrzu to główne jego zalety. Co więcej, dzięki zastosowaniu stali nierdzewnej, są one stosunkowo łatwe w utrzymaniu czystości, a jedyne na co musimy zwrócić uwagę to zarysowania lub zacieki. Jednak i na to można bez problemu znaleźć rozwiązanie. W sklepach bez trudu znajdziemy zlewozmywaki szczotkowane, lub o strukturze tzw. mikrolnu. Choć gładkie w dotyku, w wyglądzie ich struktura nabiera chropowatości, przez co nie widać na nich zacieków i zarysowań. Oczywiście za takie udogodnienie trzeba dodatkowo zapłacić, jednak wciąż jest to opcja dość atrakcyjna cenowo.

Innowacyjne technologie i ponadczasowa klasyka, czyli zlewozmywak ceramiczny lub szklany

Ponadczasowym materiałem, który jednak jest stosunkowo mało powszechny w rozwiązaniach kuchennych, jest biała ceramika. Bez względu na rozmiar kuchni, zwłaszcza schludny i elegancki zlew ceramiczny nablatowy będzie stanowił idealne uzupełnienie nowoczesnego wnętrza. Pokryta szkliwem ceramika jest odporna nie tylko na uszkodzenia mechaniczne, ale również wysokie temperatury. Jeżeli obawiamy się problemów z utrzymaniem czystości, możemy wybrać zlew ceramiczny w kolorze brązowym lub czarnym. Wystarczy, że regularnie będziemy je wycierać z widocznych kropel wody, by uniknąć nieestetycznych zacieków. W przypadku silniejszych zabrudzeń wystarczy zastosowanie roztworu kwasu octowego.

Ceramiczny zlew kuchenny

Równie elegancko wyglądającym rozwiązaniem są zlewozmywaki wykonane ze szkła hartowanego. Dzięki swojej transparentności doskonale wtapiają się w tło, nie zabierając optycznie większej ilości przestrzeni i nadają wnętrzu lekkości. Co więcej, możliwość wprowadzenia w nie różnorodnych wzorów i motywów i połączenie z granitem lub stalą nierdzewną, dają nam praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne.

Kształt zlewozmywaka a jego funkcjonalność

Najpopularniejsze na rynku są zlewozmywaki prostokątne, jedno- lub dwukomorowe. Jednak nie oznacza to, że jesteśmy skazani na takie rozwiązanie, bowiem w propozycjach producentów znajdziemy również zlew kuchenny okrągły, owalny, w kształcie półksiężyca czy też wielokąta. Większość z nas nie wyobraża sobie nowoczesnej kuchni bez zmywarki, która pozwala zaoszczędzić nie tylko czas, ale również wodę. W związku z tym rola zlewu ogranicza się w tym przypadku do płukania produktów spożywczych, mycia rąk czy też czyszczenia pojedynczych akcesoriów kuchennych. W tym wypadku wystarczającym rozwiązaniem, pozwalającym zaoszczędzić także przestrzeń na blacie jest zlew kuchenny jednokomorowy.

Ciekawym rozwiązaniem są też tzw. zlewozmywaki półtorakomorowe, które oprócz jednej głębokiej komory głównej posiadają również zdecydowanie mniejszą i płytszą komorę boczną, doskonałą do czyszczenia sztućców, owoców czy warzyw. Z myślą o dużych rodzinach zostały tymczasem stworzone zlewozmywaki dwukomorowe, idealne również wtedy gdy trzeba zmywać naczynia ręcznie. Także w dużych, przestronnych kuchniach, gdzie mamy sporo miejsca do zagospodarowania, oryginalnie wyglądający zlew dwukomorowy, z wygodnym ociekaczem, półką na sztućce, uchwytem na szklanki lub innymi udogodnieniami z pewnością będzie lepszym rozwiązaniem niż niewielki zlew jednokomorowy.