Szukaj
Close this search box.

Zakup mieszkania na wynajem jako inwestycja 

mieszkanie jako inwestycja

Spis treści

Galopująca inflacja i trudne warunki gospodarcze sprawiają, że wiele osób zastanawia się, co zrobić z oszczędnościami. Wśród rozwiązań, które warto wziąć pod uwagę, poszukując sposobu na ulokowanie zebranej gotówki, na uwagę z pewnością zasługuje zakup mieszkania pod inwestycję. Dzieje się tak przede wszystkim dlatego, że jest to bezpieczna i opłacalna metoda. Co warto wiedzieć na ten temat?

Na co warto zwrócić uwagę, poszukując mieszkania pod inwestycję? 

Przed ulokowaniem większej ilości gotówki warto rozważyć różne możliwości i wybrać takie rozwiązanie, które będzie za sobą niosło niewielkie ryzyko niepowodzenia. Właśnie dlatego poszukując mieszkania na osiedlu Nowa Częstochowa, należy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii:

  • lokalizację – to jeden z kluczowych czynników, które biorą pod uwagę najemcy poszukujący lokalu,
  • wysokość czynszu – w przypadku niższego czynszu cena za wynajem mieszkania może być bardziej atrakcyjna, co ułatwi zachowanie ciągłości najmu,
  • potrzeby najemców – przed zakupem nieruchomości dobrze przemyśleć, czy lokal ma być wynajęty singlowi, rodzinie z dziećmi, czy może turystom na doby. W każdym przypadku sprawdzi się inny metraż czy rozkład pokojów oraz wyposażenie.

W związku z powyższymi kryteriami inwestorzy poszukujący mieszkań pod wynajem często decydują się na zakup nowych nieruchomości. Dzieje się tak, ponieważ najczęściej w ich przypadku czynsz jest niższy. Ponadto nowe osiedla to też atrakcyjna lokalizacja – zwykle znajdują się w niedalekiej odległości sklepów, placówek medycznych czy terenów rekreacyjnych. Poza tym potencjalni najemcy będą mieli do dyspozycji parking, co nie zawsze jest oczywiste w przypadku mieszkań z rynku wtórnego, zwłaszcza tych ulokowanych w centrum.

Czy zakup mieszkania na wynajem jako inwestycja się opłaca? 

Wraz z szalejącą inflacją i kryzysem gospodarczym wielu inwestorom wzrosły również raty kredytu. O to, czy mimo tego taka inwestycja się opłaca, zapytaliśmy specjalistę z firmy deweloperskiej na Śląsku Nowa Deweloper, który wyjaśnił:

– Mimo trudnej sytuacji gospodarczej zainwestowanie oszczędności w nieruchomość to jedno z lepszych rozwiązań. Po pierwsze to możliwość osiągnięcia realnego i regularnego zysku przez wiele lat. Warto podkreślić, że popyt na mieszkania do wynajęcia stale rośnie – powodem jest między innymi malejąca zdolność kredytowa Polaków, a także migracja osób z Ukrainy. W niektórych miastach widoczny jest również przeważający popyt nad podażą, co oznacza dla właścicieli, że będą mogli oferować lokale z wyższym czynszem, a co za tym idzie – zarabiać na inwestycji więcej.