Szukaj
Close this search box.

Żaluzje to wnętrzarski hit – jak je dobrać?

zaluzje

Spis treści

Szukasz skutecznych i funkcjonalnych osłon okiennych? Teraz, poza popularnymi roletami, w sprzedaży można znaleźć także wiele ciekawych modeli żaluzji. O czym warto pamiętać podczas ich zakupu? Sprawdź poradnik!

 

Dlaczego warto zamontować żaluzje okienne?

Osłony okienne mają na celu zabezpieczenie przed wzorkiem innych osób oraz przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, które może przeszkadzać domownikom i nadmiernie nagrzewać wnętrza.

Wśród dostępnych osłon okiennych znajdują się również żaluzje, które obecnie można zakupić w wielu ciekawych wariantach. Ich atutem w stosunku do rolet jest możliwość doboru ilości światła, jakie wpada do wnętrza. W tym celu wystarczy tylko zmienić pozycję lameli żaluzji za pomocą specjalnego drążka. Można także podnosić je całkowicie lub częściowo.

Nie można zapominać także o estetyce – żaluzje wyglądają bardzo efektownie i mogą być wspaniałym dopełnieniem wnętrza w różnych stylach.

Żaluzje okienne – rodzaje

Do kategorii żaluzji okiennych zalicza się różne rodzaje tych osłon:

1. Żaluzje aluminiowe – są to żaluzje, które powstają z użyciem cienkich, aluminiowych lameli, które dostępne są w kolorach metalicznych oraz mogą być dodatkowo malowane na różne kolory.

2. Żaluzje drewniane – bardzo modne obecnie żaluzje, które wykonane są z cienkich drewnianych deszczułek. Najbardziej popularne to te o większej szerokości, zwłaszcza w kolorze białym, które mogą także rozświetlić wnętrze, ale można także zdecydować się na żaluzje w ciemnych odcieniach, które świetnie wyglądają w klasycznych pomieszczeniach.

3. Żaluzje z tworzyw sztucznych – lamele tego typu żaluzji są wykonane z najczęściej z PCV. Charakteryzują się wysoką odpornością oraz atrakcyjnym wyglądem. Mogą skutecznie imitować drewno, a dzięki temu, że są odporne na wilgoć, nadają się do stosowania także w łazienkach.

Wysokiej jakości żaluzje Bielsko Biała – https://www.artroll.pl/ – więcej informacji o ofercie można znaleźć już teraz w internecie.

Jak dobrać najlepsze żaluzje okienne?

Zamawiając żaluzje okienne, należy zwrócić szczególną uwagę na poniższe kwestie:

  • wymiary żaluzji – mogą być one dopasowane do wymiarów okien lub też mogą zasłaniać całą wnękę okienną
  • sposób montażu żaluzji – nad oknami, we wnęce okiennej, na ścianie przed wnęką okienną
  • szerokość lameli – chętnie kupowane są te o szerszych lamelach
  • kolorystyka – obecnie bardzo popularne są żaluzje w kolorze białym, lecz można też wybrać inne barwy
  • sposób sterowania – najczęściej stosuje się sznurek lub taśmę do podciągania i opuszczania żaluzji oraz obrotowy drążek do zmiany pozycji lameli

Aktualnie żaluzje do okien można kupić zarówno jako gotowe, w standardowych wymiarach oraz z opcją przycięcia, jak i jako osłona przygotowana na wymiar. Druga opcja jest korzystniejsza, ponieważ dzięki niej można nie tylko dobrać żaluzje pod kątem wymiaru, lecz też wykończenia, ponieważ firma może wykonać je w dowolnym kolorze.