Badania kierowców to standardowa część procesu ubiegania się o prawo jazdy. Bez odpowiedniego orzeczenia kandydat nie ma możliwości przystąpienia do egzaminu państwowego. Posiadanie aktualnego zaświadczenia lekarskiego to także obowiązek każdego kierowcy zawodowego. Dlatego warto poznać najważniejsze szczegóły dotyczące przeprowadzanych badań dla kierowców.
Jak przygotować się do badania?
Obowiązkowe badania dla kierowców niezbędne do uzyskania prawa jazdy nie wymagają specjalnego przygotowania. Nie ma znaczenia, o jaką kategorię uprawnień ubiega się kandydat. Lekarz sprawdzi ogólny stan zdrowia, słuch, wzrok oraz prawidłowe poruszanie się. Badanie trwa zazwyczaj nie dłużej niż 30 – 45 minut. Inaczej sprawa wygląda w przypadku badań dla kierowców zawodowych. Te są bardziej szczegółowe i wymagają wykonania odpowiednich testów przez psychologów. Specjaliści, tacy jak ci, którzy wykonują badania psychotechniczne w Jarocinie, sprawdzają predyspozycje i warunki każdego kierowcy do wykonywania zawodu. Jest to niezbędne, ponieważ ich praca wymaga obcowania na co dzień z innymi ludźmi i przede wszystkim zapewnienia im bezpieczeństwa. Dlatego ważne jest posiadanie pewnych cech, takich jak odporność na stres, szybkie reagowanie, czy bardzo dobra koncentracja, które umożliwią wykonywanie pracy bez zastrzeżeń. Wybierając się na te badania, warto zadbać wcześniej o odpowiedni odpoczynek i optymalną ilość snu.
Jak często należy wykonywać badania?
Badania kierowców zawodowych, standardowo wykonuje się co 5 lat. U osób powyżej 60 roku życia niezbędne jest wykonanie badań co 2,5 roku, ze względu na to, że ich stan zdrowia może szybciej ulec zmianie niż w przypadku osób młodszych. Przestrzeganie terminów wykonywania badań jest bardzo ważne. Prowadzenie pojazdów bez aktualnego orzeczenia lekarskiego grozi nie tylko mandatem, ale również pozbawieniem kierowcy prawa jazdy.
W przypadku osób niekorzystających z prawa jazdy zawodowo badania należy wykonywać w terminie wyznaczonym przez lekarza orzecznika. Dla osób cieszących się bardzo dobrym stanem zdrowia okres ten aktualnie wynosi maksymalnie 15 lat.
Należy pamiętać, że prawidłowo przeprowadzone badania oraz uzyskane orzeczenie lekarskie mają na celu przede wszystkim zapewnienie bezpieczeństwa na drogach — zarówno kierowcy prowadzącego samochód, jak i pozostałych uczestników ruchu drogowego.
Related Posts
- Fotografia dla początkujących - co warto wiedzieć
Chcesz robić zdjęcia? A może chcesz robić świetne, profesjonalne zdjęcia? Zanim zaczniesz zagłębiać się w…
- Zespół jelita drażliwego - co warto o nim wiedzieć?
Zespół jelita drażliwego... Jak często słyszysz to określenie? Choroba ta dotyka coraz więcej osób, przez…
- Jak smażyć łososia i inne dania, które warto znać – co należy wiedzieć?
Ryby są zdrowe i to wie chyba każdy, ale nie każdy wie, jak np. smażyć…