Szukaj
Close this search box.

Brydż kontra depresja – choroba XXI w

brydz

Spis treści

Badania naukowe udowadniają, że gra w brydża może korzystnie wpływać na kondycję naszego mózgu i bezpośrednio przekładać się na jego lepsze funkcjonowanie. W czasach ciągłego stresu i zatarcia się granic między pracą, a odpoczynkiem. Podczas pracy zdalnej i hybrydowej, brydż może przyjść nam z pomocą nie tylko w walce z wieloma chorobami neurologicznymi, ale też następstwami życia zawodowego.

Gra w brydża choć kojarzona z “karcianą zabawą” tak naprawdę jest świetnym treningiem dla umysłu. Badania prowadzone przez fundację Bridge to The People dowodzą, że gra ma realny wpływ na zdrowie psychiczne i pamięć. Wynika z nich, że wiele chorób neurodegeneracyjnych, występujących najczęściej u osób w wieku 60+, dzięki grze w brydża zaczyna się degradować. Jak jednak wykorzystać tę grę w pracy umysłowej i poprawić tym samym kondycję swojego mózgu?

Gra w brydża a depresja

Cukrzyca, nowotwory i depresja, tak obecnie wygląda niechlubne podium chorób cywilizacyjnych. Według badań z 2021 roku ponad 350 mln ludzi na świecie zmaga się z depresją. Z nieoficjalnych szacunków wynika, że w Polsce ten problem może mieć nawet 10 proc. społeczeństwa, a przez pandemię Covid 19 aż 42 procent Polaków zaczęło zauważać u siebie pogorszenie kondycji psychicznej.

Fundacja Bridge to The People swoimi badaniami dowiodła, że u osób, które przez 20 tygodni uczyły się gry w brydża poziom depresji początkowo patologicznie wysoki zmalał w sposób znaczący, a „dobrostan” (wellbeing) także wzrósł w sposób statystycznie istotny.

Prof. M.C. Diamond z Berkeley California University około 20 lat temu przeprowadziła także eksperyment polegający na zbadaniu, jak gra w brydża stymuluje produkcję przez nasz organizm pewnej grupy limfocytów. Okazało się, że jedynym, którego poziom wzrósł w sposób znaczący, to ten odpowiadający za zwalczanie wirusów.

Planowanie, analiza i realizacja

W wielu szkołach na całym świecie gra w brydża jest obowiązkowym przedmiotem szkolnym, dlaczego więc nie zorganizować tego typu zajęć dla samego siebie w domowym zaciszu? Zarówno dzieci jak i osoby dorosłe, które grają w brydża, szkolą u siebie umiejętności logicznego myślenia, tworzenia planów postępowania, analizy zmieniających się warunków realizacji planu i jego modyfikowania, stworzenia możliwości takiej modyfikacji, współpracy w parze i w zespole (to gra parami, a także drużynowa), odpowiedzialności przed partnerem i drużyną za podejmowane decyzje, a na wyższym poziomie – umiejętności obliczania szans. Jest to gra dla przyszłych liderów.

Gra w brydża przepisem na sukces

„Nie miałbym nic przeciwko spędzeniu reszty życia w więzieniu, pod warunkiem, że w celi miałbym jeszcze trzech grających w brydża” – mówi miliarder Bill Gates, który wymienia brydża jako jedną z dziesięciu umiejętności warunkujących odnoszenie sukcesów w życiu. Sam oczywiście gra i to na wysokim poziomie. Z kolei Warren Buffet określa grę w brydża jako fantastyczną przygodę intelektualną, gdzie musimy planować działania i plany te modyfikować, analizując ciąg pojawiających się informacji.