Szukaj
Close this search box.

Budowa i wykorzystanie piaskarek syfonowych

piaskarka syfonowa

Spis treści

Piaskarka to praktyczny sprzęt stosowany przede wszystkim do usuwania rdzy i zanieczyszczeń z różnych powierzchni. Urządzenie to znajduje swoje zastosowanie głównie w branży przemysłowej i budowlanej, ale nie tylko. W artykule wyjaśniamy, w jakich jeszcze sektorach używa się piaskarek syfonowych. Piszemy też, z jakich elementów składają się te maszyny i jak dokładnie działają.

Budowa piaskarki syfonowej

Piaskarka syfonowa składa się z następujących podzespołów:

  • zbiornika,
  • wsporników i kół,
  • wlotu i wylotu sprężonego powietrza,
  • kompresora,
  • odwadniacza,
  • pistoletu z dyszą.

 

Bardzo ważne jest to, aby urządzenie posiadało stosowne atesty, które stanowią gwarancję bezpieczeństwa korzystania z piaskarki. W dokumentach powinny być zawarte takie informacje, jak np. aktualna próba wodna i ciśnieniowa, parametry techniczne. Piaskarki syfonowe są też wyposażone w osprzęt dodatkowy – manometry, uchwyty, maski ochronne.

Zasada działania

Metoda działania piaskarek nie jest skomplikowana. Cały proces opiera się na zasysaniu ścierniwa, a następnie wydmuchiwaniu go przez dyszę w kierunku danej powierzchni pod wpływem sprężonego powietrza. Wyrzucane z dużą siłą ścierniwo powoduje następnie oczyszczenie materiału lub jego zmatowienie (w zależności od potrzeby). Zaletą piaskarek syfonowych jest wysoka precyzja. Specyfika działania tego urządzenia pozwala na dokładną obróbkę nawet trudno dostępnych miejsc, do których nie dałoby się dotrzeć konwencjonalnymi metodami czyszczenia. Jedną z firm, w których można nabyć piaskarki syfonowe i kabinowe jest TECHSUL – dystrybutor narzędzi do warsztatu.

Do czego służy piaskarka syfonowa?

Piaskarki syfonowe stosuje się do czyszczenia i odnawiania wielu różnych powierzchni, takich jak np. metal, kamień, ceramika, drewno, szkło, tworzywa sztuczne. Dzięki wyposażeniu w kółka i poręcznym uchwytom, urządzenia tego typu doskonale sprawdzają się podczas drobnych prac naprawczych w domu czy w przydomowym warsztacie. Zwykle jednak znajdują zastosowanie w zakładach maszynowych, w przemyśle i budownictwie. Szukając piaskarki, zaleca się zwracać uwagę na jej moc i wydajność, aby wygenerować odpowiednie ciśnienie podczas oczyszczania.