Cechy i zastosowania taśm żakardowych

tasmy zakardowe

Spis treści

Tkaniny żakardowe to wyjątkowo wytrzymały i gruby materiał o gęstym splocie. Technika użyta do jego produkcji pozwala na stworzenie nawet bardzo skomplikowanych wzorów. Nie ogranicza się on jednak wyłącznie do pełnienia funkcji dekoracyjnej. Taśmy żakardowe są także często wykorzystywane w branży przemysłowej oraz reklamowej. Przeczytaj nasz artykuł i poznaj charakterystyczne cechy oraz zastosowanie taśm żakardowych.

Na czym polega technika wytwarzania tkanin żakardowych?

Tkaniny żakardowe powstają przy użyciu krosna tkackiego, które umożliwia stworzenie bogatych aranżacji zawierających wiele drobnych elementów. Technika ta sięga początków XIX wieku i polega na łączeniu dwóch prostopadłych względem siebie układów nitek, nazywanych przędzą, według odpowiednio dobranego splotu. Wykorzystywany w tym celu system powala na wykonanie dowolnego wzoru, nawet w bardzo dużym formacie. Dawniej proces ten odbywał się ręcznie, natomiast obecnie jest on zmechanizowany.

W ten sposób powstają bogato zdobione materiały obiciowe, odporne na zagniecenia eleganckie ubrania, ale także solidne taśmy żakardowewykonuje się je przy użyciu wysokojakościowych nici poliestrowych, elanowych, polipropylenowych, poliamidowych, czy bawełnianych.

Cym charakteryzują się taśmy żakardowe?

Jednymi z głównych cech wyróżniających taśmy żakardowe są ponadprzeciętna trwałość, odporność na wszelkie uszkodzenia mechaniczne oraz zabrudzenia. Ponadto technika ich wytwarzania umożliwia przeniesienie na materiał dowolnego wzoru, napisu, czy ilustracji. Dostępne są w różnych kolorach i szerokościach, od 10 do 80 cm, co daje różnorodne możliwości zastosowania. Dodatkowo istnieje także opcja nadania im właściwości minimalizujących wchłanianie wody. Jednym z głównych producentów specjalizujących się w wytwarzaniu taśm żakardowych na polskim rynku jest Bogdan Gil.

Jakie jest zastosowanie taśm żakardowych?

Zastosowanie taśm żakardowych jest wszechstronne. Wykorzystuje się je w celu wykończenia odzieży lub usztywnienia jej poszczególnych elementów, czy stworzenia praktycznych przedmiotów, na przykład zakładek do książek, zawieszek do kluczy, uchwytów do portfeli oraz ozdobnych wstawek do obuwia tekstylnego. Bardzo często stosuje się je do oznakowania smyczy firmowych i innych gadżetów marketingowych z nazwą, bądź logiem marki.

Taśmy żakardowe to nie tylko dekoracyjne, ale także wyjątkowo praktyczne materiały. Znajdują zastosowanie podczas produkcji wielu przedmiotów codziennego użytku oraz w branży marketingowej. Warto zwrócić na nie uwagę ze względu na walory estetyczne oraz wytrzymałość.