Szukaj
Close this search box.

Czy warto uprawiać nordic walking?

nordic walking

Spis treści

Nordic Walking jest dyscypliną sportu, która wywodzi się z kraju skandynawskiego,a  dokładniej z Finlandii. W ostatnich latach popularność tej aktywności wzrosła w innych krajach Europy, również w Polsce. Na ulicach miast, wsi, w lasach i parkach, można zaobserwować grupy osób chodzących z kijami. Tak, jest to sport polegający na szybkim marszu w akompaniamencie kijków trekkingowych. Jakie są zalety uprawiania Nordic Walking? I czy warto uprawiać taką aktywność? Sprawdź, czego nie wiesz o tej dyscyplinie. 

Dla kogo Nordic Walking?

Nordic Walking jest dyscypliną mało obciążającą organizm. Nie ma wielu przeciwskazań. Z kijami może chodzić każdy, niezależnie od wieku. Starsze osoby chętnie korzystają z tej formy aktywności. Niesie ona za sobą wiele korzyści zdrowotnych i nie tylko. Jest okazją do socjalizowania się, więc osoby chcące przynależeć do konkretnej grupy, będą zadowolone z chodzenia z innymi, często bardziej doświadczonymi ludźmi. W wielu miejscach powstały grupy, które wspólnie wybierają się na wyprawę z kijkami.

Jakie są zalety chodzenia z kijkami?

W pierwszej kolejności należy wspomnieć, że Nordic Walking aktywuje 90% mięśni. W trakcie chodzenia pracuje, niemalże całe ciało. Sprzyja to zrzuceniu nadmiarowych kilogramów. W przypadku regularnych treningów – kilka razy w tygodniu, po min. 1 h – waga bardzo szybko spada, nawet o kilka kilogramów w ciągu miesiąca.

Nordic Walking nie obciąża stawów, więc osoby starsze czy z nadwagą bez problemu mogą zacząć uprawiać ten sport. Jest to też dobra propozycja dla cukrzyków, gdyż jest to nie kolizyjny sport, a ruch poprawia wrażliwość tkanek na insulinę. Wpływa też na obniżenie poziomu cholesterolu, poprawia krążenie i usprawnia pracę serca. Chodzenie z kijami to dobry sport dla osób z dysfunkcjami kręgosłupa – po konsultacji lekarskiej. Chodzenie poprawia elastyczność tkanek, co zmniejsza prawdopodobieństwo kontuzji. Poprawia również samopoczucie. Zwiększa też wydolność organizmu.

Jak przygotować się do wyprawy z kijami?

Najważniejszym zakupem są odpowiednie kije trekkingowe. Muszą być dopasowane do wzrostu użytkownika i odpowiednio lekkie. Średniej jakości kije można kupić za mniej niż 100zł – jest to dobra opcja na zapoznanie się z tą dyscypliną sportu. Szukając czegoś lepszego, trzeba przygotować się na trochę większy wydatek. Jeśli zakup odbędzie się drogą online, bezpieczniej jest wybrać kije z regulacją teleskopową wysokości.

Co z ubraniem? Dużo informacji w tym temacie znajduje się na portalu ecra.org.pl. Jest tam sporo artykułów na temat odzieży sportowej – jaka jest najbardziej polecana,  na co zwrócić uwagę przy zakupie, z podziałem na okres letni i zimowy. Warto wspomnieć, że strój sportowy do Nordic Walking, musi spełniać identyczne normy, jak np. w przypadku setu do biegania. Obuwie musi być dopasowane do podłoża na jakim osoba będzie się poruszać, aby zapewnić odpowiednią amortyzację.

W przypadku chorób przewlekłych przed rozpoczęciem treningu, należy skonsultować się z lekarzem prowadzącym.

Ważnym aspektem jest też nauka odpowiedniej techniki chodzenia. W Internecie jest sporo filmików instruktażowych, a w kolejnym kroku należy zająć się praktyką, aby nabrać wprawy.