Szukaj
Close this search box.

Czym karmić psa, czyli słów kilka o diecie pupila

sucha karma dla psa jaką wybrać

Spis treści

To, co je nasz czworonożny przyjaciel ma wpływ na całe jego życie. Warto więc zadbać o zdrową i właściwie zbilansowaną dietę pupila. Dzięki niej będzie utrzymywał dobrą formę i zdrowie. Będzie też miał piękną i błyszczącą sierść, a także niekończące się pokłady energii do zabaw, a nawet i wspólnych treningów z właścicielem. Na temat żywienia psów istnieje wiele teorii. Jedni uważają, że najlepsze jest samodzielne przygotowywanie posiłków dla pupila. Inni, że idealnym rozwiązaniem jest gotowa sucha karma dla psa. Ja obstaję przy opcji numer dwa, gdyż jest nie tylko wygodna, ale także daje mi gwarancję, że mój mały przyjaciel otrzymuje wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Oczywiście taka karma powinna być odpowiednio dopasowana do wieku, stylu życia i masy ciała pieska. Powinna też pochodzić z zaufanego źródła i składać się ze starannie wyselekcjonowanych składników pochodzenia naturalnego.

Sucha karma dla psa, a może karma mokra?

Większość osób uważa, że sucha karma dla psa jest tą odpowiedniejszą i bardziej treściwą. Ciężko się z tym nie zgodzić. Tego typu karma obfituje we wszystkie składniki odżywcze, a przy okazji jest szalenie wygodna w użyciu. Jest też bardziej ekonomiczna, gdyż zazwyczaj serwuje się jej mniej. Karmy dla psów tzw. mokre są mniej sycące, dlatego lepiej gdy stanowią dodatek do karmy suchej lub są traktowane wyłącznie jako przysmak. Karmienie wyłącznie przy pomocy mokrej karmy jest kosztowne i mniej wygodne dla właściciela. Dlatego też wielu właścicieli psów decyduje się na łączenie dwóch rodzajów karm – suchej i mokrej. Wielu z nich jako podstawę wybiera suchą karmę dla psa, a karmę mokrą traktuje jako dodatek, urozmaicenie. Tego typu rozwiązanie zapewnia psu optymalną ilość składników odżywczych, a przy okazji jest smakowite i lubiane przez czworonożnych przyjaciół.

sucha karma dla psa
źródło: pixabay

Jedzenie gotowane – czy na pewno odpowiednie?

Sucha karma dla psa połączona z karmą mokrą stanowi opcję, która dostarcza pieskowi wszystkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki odżywcze. Niestety, nie zawsze możemy to samo powiedzieć o jedzeniu gotowanym przez nas samych. Jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy na temat żywienia psów, nie będziemy potrafili skomponować idealnie zbilansowanych posiłków, w których znajdzie się odpowiednia ilość mięsa, wypełniaczy w postaci kaszy, ryżu czy płatków owsianych, a także warzyw i owoców.

Sucha karma dla psa – jaką wybrać?

Ustaliliśmy już, że podstawą żywienia psów jest sucha karma, dlatego warto zadbać o jak najwyższą jej jakość. Kupując karmę dla pupila w pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na skład. Na każdym opakowaniu, można znaleźć informacje dla jakiego psa karma jest przeznaczona, jak ją dawkować oraz co się w niej znajduje. To ostatnie powinno nas szczególnie zainteresować. Producenci psiego jedzenia muszą stosować się do jednej zasady – pierwszy podany na opakowaniu składnik to ten, którego jest w pokarmie najwięcej. Dobra sucha karma dla psa to taka, która zawiera dobrej jakości mięso (kurczaka, jagnięcinę), zdrowe tłuszcze i warzywa. Warto zwrócić uwagę, aby karma zawierała pełne ziarno, a nie mączkę. Odradzam też kupowanie karm, które w swojej nazwie mają „o smaku mięsa”, gdyż w ich składzie mięsa zazwyczaj nie uświadczymy. Zdrowa i dobra sucha karma dla psa to również ta, która zawiera naturalne składniki pokarmowe, a więc takie, do których nie dodano żadnych sztucznych ulepszaczy.

beyond karma dla psa
Beyond to sucha karma dla psa, która dostarczy twojemu pupilowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze

Dla mnie numerem jeden jest karma BEYOND Purina. Zawiera ona starannie wyselekcjonowane składniki, które zostały pozyskane od zaufanych dostawców. Przede wszystkim jest tam wysokiej jakości kurczak, jagnięcina lub łosoś – zawsze na pierwszym miejscu! Poza tym karmy BEYOND nie posiadają pszenicy, sztucznych barwników, sztucznych aromatów i konserwantów. Jednym słowem: sucha karma dla psa BEYOND to gwarancja, że nasz mały przyjaciel każdego dnia zjada zdrowe i pełnowartościowe posiłki.