Szukaj
Close this search box.

Wykąpany pies, to szczęśliwy pies

Spis treści

Na wstępie ustalmy jedno – nie ma uniwersalnego przepisu na pielęgnację psa. Na pewno wiemy tylko tyle, że o pupila trzeba dbać, że równie istotne, jak dobra karma i spacery, są odpowiednie zabiegi, takie jak kąpiele pielęgnacyjne psów, strzyżenie i czesanie.

Trzeba kąpać!

Co prawda mawia się, że są psy mogą być albo czyste albo szczęśliwe, niemniej jednak fakty są takie, że zaniedbania w zakresie kąpieli to nie tylko średnio przyjemny zapach mokrego, brudnego psa, ale przede wszystkim konsekwencje takie jak kołtuny, splątana sierść, odparzenia itp. Odrębną kwestią jest odpowiedź na pytanie jak często kapać psa, czy robić to w domu czy też w salonie psiej urody. Wszystko zależy od rasy i szaty psa, a także jego aktywności, rozmiarów i warunków w jakich przebywa. Na pewno częściej kąpiemy psy długowłose, ale zwracamy również uwagę na wygląd sierści – jeśli jest matowa, zanieczyszczeń nie da się usunąć ręcznikiem czy wyczesując, to znak, że czas na wannę albo wizytę w salonie. Merdanie i czesanie, zapewnia komplet zabiegów dla czworonogów, w tym również bezstresowe kąpanie psa w Warszawie.

Kiedy należy kąpać psa

Wiemy już, że długowłose rasy wymagają częstych zabiegów pielęgnacyjnych. Mały york czy shitzu zażywa kąpieli nawet co tydzień, podczas gdy o wiele większe psy, spędzające dużo czasu na powietrzu, mogą być kąpane co parę miesięcy. Oczywiście każdego psa kapiemy wtedy, kiedy… jest brudny. Bardzo istotna jest też kwestia pierwszej kąpieli szczenięcia. Większość weterynarzy uważa, że malucha powinno się kąpać dopiero po 6 miesiącu życia, a nawet później, jeśli psiak jest czysty. Wyjątkiem są yorki, które można kąpać już od 3 miesiąca, zachowując jednak ostrożność, głównie z uwagi na to, że szczenięta mają niski poziom odporności. Ważne jest również to, aby pierwsze kąpanie psa było szybkie, bezstresowe, najlepiej jeśli będzie to przyjemna zabawa… jak z dzieckiem. Dlatego dobrym pomysłem jest wizyta w salonie, który oferuje profesjonalne kąpiele pielęgnacyjne psów. W Merdaniu i czesaniu będzie miło, a przy okazji właściciel psiaka otrzyma komplet wskazówek i porad dotyczących pielęgnacji. Dowie się jak dbać o czworonożnego przyjaciela, jak go czesać i w czym kąpać.

Jak dobrze wybrać „psie” kosmetyki

Tu pojawia się niezwykle istotna kwestia kosmetyków do kąpieli. Otóż należy stosować TYLKO preparaty przeznaczone dla psów. Nawet najlepsze szampony i odżywki dla ludzi czy dla niemowląt podrażnią psią skórę, mogą wywołać alergię. Oczywiście nie wystarczy zakup „psiego szamponu”. Specjaliści od kąpieli pielęgnacyjnych psów profesjonalnie doradzą w kwestii kosmetyków dla maltańczyka, dla szorstkowłosego teriera czy dla imponujących loków pudla. Warto wiedzieć, że kąpielowy zestaw dla pupila to nie tylko szampon, ale też odżywki, spraye ułatwiające rozczesywanie, nabłyszczające, podkreślające kolor itp. Czasem niezbędne będą specjalistyczne preparaty, chodzi tu głównie o kąpiele pielęgnacyjne dla psów ze skłonnością do alergii, łojotoku czy stanów zapalnych skóry. W przypadku standardowych i leczniczych kąpieli zawsze warto zdać się na „zawodowców”, a komplet porad i profesjonalne, przyjemne kąpanie psa w Warszawie zapewnia salon Merdanie i czesanie.

Kąpiel a rodzaj sierści

W salonie groomerskim psiak zawsze będzie wypielęgnowany przy użyciu szamponu, odżywki adekwatnej do rodzaju włosa. Ponadto właściciel dowie się, w czym może wykąpać pupila samodzielnie. Warto wiedzieć, że np. długowłose psy mają sierść grubszą i dłuższą, dlatego musi być bardzo dokładnie namoczona, tak aby szampon dotarł do wszystkich włosów i skóry. Pierwsze mycie usuwa brud, potem trzeba czynność powtórzyć, aby składniki kosmetyków mogły zadziałać – nadać włosom odpowiednią strukturę i blask. W salonie kąpiel psa będzie wykonana sprawnie, szybko i bezstresowo. Można także podejrzeć jakich odżywek używa groomer, aby wyczesać niełatwą w pielęgnacji sierść maltańczyka czy loki pudla. Również szorstkowłose psiaki wymagają solidnego namoczenia, ze względu na podszerstek, najpierw należy jednak dobrze je wyczesać. „Szorściaki” także myje się dwukrotnie, warto zastosować odpowiednie preparaty podkreślające kolor i strukturę włosa. Psi fryzjer doradzi jakie kosmetyki są idealne dla specyficznej szorstkiej sierści, które sprawią, że nabierze elastyczności, blasku, nie będzie się puszyć i elektryzować. Najmniej wymagające są psy krótkowłose, ale również w tym przypadku warto oddać psiaka w fachowe ręce. Na przykład krótkowłosy mops wymaga specjalnych zabiegów higienicznych uszu, trzeba także umiejętnie oczyszczać jego kufę i bruzdę nosową. Jak widać kąpiel pupila wymaga pewnej wiedzy oraz umiejętności. W przypadku niektórych ras nieodzowna jest fachowa usługa. Zawsze przyda się też wiedza i doświadczenie, a jeśli chodzi o kąpanie psów w Warszawie, na pewno idealnym wyborem będzie dobra zabawa i skuteczna pielęgnacja w salonie Merdanie i czesanie.