Szukaj
Close this search box.

Jak dbać o dywan naturalny i syntetyczny?

Spis treści

Każdy dywan, niezależnie od tego, z jakiego włókna jest wykonany, wymaga regularnej pielęgnacji i czyszczenia. Tylko wtedy jest bezpieczny dla naszych dróg oddechowych, może też cieszyć oko – a często i zmysł dotyku. Ale pranie dywanówmoże dla zwykłego człowieka okazać się wyjątkowo kłopotliwe… Co należy wiedzieć o pielęgnacji dywanów, by długo cieszyły nas swoim ciepłem, miękkością i estetycznym wyglądem? Na czym polega dbanie o dywan?

Wszystko zależy od tego, z czego jest zrobiony…

Dywany naturalne i syntetyczne – różnice

Dywany i wykładziny dywanowe możemy podzielić na dwie główne grupy – pod względem rodzaju materiału, z jakiego zostały wykonane. Mamy więc dywany naturalne – wykonane z wełny, bawełny czy jedwabiu oraz dywany syntetyczne – z włókien akrylowych, nylonu, polipropylenu, wiskozy i innych.. Każdy z powyższych materiałów ma swoje odrębne właściwości i dedykowany jest innemu konsumentowi. Wymaga też innej pielęgnacji.

Cechą wspólną dywanów syntetycznych jest to, iż są zalecane dla alergików, w przeciwieństwie do dywanów naturalnych – wełnianych i bawełnianych – których osoby z alergiami powinny unikać. Różnią się również ceną – naturalne są zdecydowanie droższe – i trwałością czy też odpornością na „zużycie” oraz ataki moli. Włókna naturalne zdecydowanie w tej kwestii przegrywają ze sztucznymi. W związku z tym dywany z włókien sztucznych nie udeptują się i pozostają miękkie na długi czas. Zwykle też są łatwiejsze w konserwacji. Jednak dywany z włókien naturalnych mają tę zaletę, że są ekologiczne oraz właśnie bliskie naturze, stanowią też dobrą izolację termiczną i wpływają na mikroklimat pomieszczenia…

Jak dbać o dywan naturalny?

Dywany z włókien naturalnych należy przede wszystkim odkurzać lub – jeśli mają mniejszą powierzchnię – trzepać. Dzięki temu unikniemy wbijania się kurzu, piasku, roztoczy, sierści i innych drobnych zanieczyszczeń w runo. Szczególnie nowy dywan z naturalnych włókien potrzebuje częstego odkurzania, gdyż we wstępnej fazie użytkowania „gubi” pojedyncze nitki runa, co jest procesem naturalnym, ale mogącym sprawiać mało estetyczne wrażenie.

Plamy na dywanach z włókien naturalnych należy usuwać jak najszybciej po ich powstaniu, środkami przeznaczonymi do prania dywanów naturalnych. Najlepiej sprawdzonymi na mało widocznym fragmencie. Warto pamiętać też o tym, by nie trzeć zbyt mocno zabrudzenia (bo zamiast je usunąć – uszkodzimy runo i wetrzemy brud głębiej) ani nie przemoczyć dywanu. Najlepszą metodą jest czyszczenie plamy od zewnątrz do środka, dzięki temu nie „rozetrzemy” jej na większy obszar. W przypadku pojedynczych plam można spróbować od czyszczenia na sucho – za pomocą specjalnego proszku, który wysypujemy na plamę, delikatnie wcieramy i – po określonym w instrukcji czasie – odkurzamy. To prosta i w miarę bezpieczna metoda czyszczenia dywanów. Można ją stosować dość często, bo nie niszczy włókien i jest szybka. Sprawdza się także przy częstszym czyszczeniu całych dywanów – niezbyt zabrudzonych lub na przykład przy regularnej pielęgnacji oraz odświeżaniu dywanu w pokoju dziecięcym, który brudzi się zwykle najczęściej.

Pranie dywanów naturalnych wymaga sporo wiedzy i wysiłku, dlatego zamiast walczyć w pojedynkę, najlepiej oddać go do pralni lub zamówić pranie do domu. Odpowiedni sprzęt i środki dobrane przez fachowca gwarantują nie tylko czystość naszego dywanu, ale jego bezpieczeństwo. Nie grozi nam niespodziana w postaci odbarwienia, zniszczenia włókien, odkształceń itp.

Jak dbać o dywan syntetyczny?

Dywany ze sztucznych włókien także wymagają stałej, regularnej pielęgnacji w postaci odkurzania czy trzepania.

Do prania dywanów syntetycznych najlepiej używać preparatów w piance. Po czyszczeniu piana powinna być odkurzona z powierzchni dywanu, nie należy jej natomiast wycierać. Dywany syntetyczne można także prac na sucho – jak naturalne, unikać za to należy prania na mokro w warunkach domowych, gdyż dywany z włókien sztucznych są znacznie bardziej przepuszczalne dla wody.

Pranie dywanów naturalnych i syntetycznych – najlepsze metody

Najlepszą i najwygodniejszą metodą prania dywanów syntetycznych i naturalnych jest oczywiście powierzenie ich fachowcom takim jak http://www.czyszczenie-wykladzin.com.pl/. Jeśli porównamy wkład naszej pracy, koszt środków do prania i ryzyko zniszczenia dywanu z kosztami prania specjalistycznego w domu lub w pralni, z pewnością zauważymy, iż opcja druga jest znacznie bardziej korzystna, a przy tym bezpieczna. Oddając dywan do pralni, wiemy, że środki i sposób prania zostaną dobrane do rodzaju włókien, z jakich nasz dywan jest zrobiony, do stopnia i rodzaju zabrudzeń. Mamy też większa gwarancję na to, że dywan wróci czysty i pachnący oraz w idealnym stanie.