Szukaj
Close this search box.

Drapanie i suchość w gardle. Sprawdź jak sobie pomóc!

Spis treści

Dokucza ci suchość w gardle? A może problemem jest nieprzyjemne drapanie, łaskotanie lub chrypka? Spokojnie! To wcale nie musi oznaczać poważnej choroby. Zazwyczaj objawy te wskazują na sezonową infekcję. Można ją złapać zarówno w sezonie jesienno-zimowym, jak również wczesną wiosną. Zmiany temperatur lubią odbijać się na naszym zdrowiu. Oczywiście fakt, że drapanie, chrypka i suchość w gardle nie są groźne, wcale nie oznacza, że mamy je bagatelizować. Wręcz przeciwnie. W końcu chodzi tu o nasz komfort. Mamy czuć się dobrze i tyle. W większości przypadków powinny pomóc domowe sposoby. Warto też sięgnąć po pomoc z aptecznej półki.

Pomocne olejki eteryczne

inhalacje olejkami pomogą nawilżyć suche gardło

Suchość w gardle, podobnie  zresztą jak nieprzyjemne drapanie pomogą złagodzić inhalacje z dodatkiem olejków eterycznych. Szczególnie polecane są olejki kamforowe, olejek tymiankowy, eukaliptusowy lub sosnowy. Inhalacje doskonale nawilżają śluzówkę i tym samym likwidują uczucie suchości. Dodatkowo, olejki eteryczne działają antybakteryjnie i odkażająco, dzięki czemu pomagają leczyć infekcje.

Niezawodne siemię lniane

siemię lniane skutecznie nawilża śluzówkę gardła

Sprawdzonym sposobem na suchość w gardle jest też siemię lniane. To chyba ulubione lekarstwo naszych babć. Może i nie smakuje, ale na pewno jest bardzo skuteczne. Oczywiście siemienia nie zjadamy na surowo, a przygotowujemy z niego miksturę. Łyżkę nasion zalewamy szklanką wrzątku i pod przykryciem trzymamy około 10 minut. Na koniec przecedzamy, a powstałą miksturą płuczemy gardło.

Pomocne zioła

mięta pieprzowa pozwoli zlikwidować dyskomfort

Na suchość w gardle, chrypkę i nieprzyjemne drapanie pomocne są też zioła. Które dokładnie? Na przykład mięta pieprzowa, która pobudza wydzielanie śliny i tym samym wspomaga nawilżanie gardła. Cudownie działa dziewanna. Zawarte w niej saponiny zwiększają wytwarzanie śluzu w drogach oddechowych, co może być wykorzystywane do nawilżenia gardła. Kojąco na chore lub podrażnione gardło działa również tymianek. Wszystkie z ziół wykazują właściwości przeciwzapalne i antyseptyczne, dzięki czemu zapobiegają namnażaniu się wirusów i bakterii.

Pomoc z apteki

pastylki Tantum Verde pomocne na suchość w gardle

W aptekach dostępnych jest wiele preparatów na chrypkę, drapanie i suchość w gardle (sprawdź). Możemy wybierać między tabletkami, pastylkami do ssania, płukankami i aerozolami. Większość z tych preparatów dostępna jest w różnych wariantach smakowych, przez co smakuje naprawdę dobrze! Leczenie nimi gardła jest więc bezbolesne i przyjemne. Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!