Chcesz robić zdjęcia? A może chcesz robić świetne, profesjonalne zdjęcia? Zanim zaczniesz zagłębiać się w sztukę fotografii, zacznij od podstaw. Fotografia dla początkujących wcale nie musi być nuda, a na pewno zapewni ci świetny start i da solidną wiedzę. Nie bój się być początkującym. To, że posiadasz super sprzęt jeszcze nie świadczy o tym, że wiesz jak robić wybitne zdjęcia. To przychodzi z czasem – krok po kroku… Każdy wielki mistrz zaczynał od zera. Fotografia dla początkujących to zagadnienie dość obszerne, dlatego żeby cię nie zanudzić, zebrałam kilka najważniejszych kwestii i zasad. Oto one:
Praktyka czyni mistrza
Chcesz być świetna / świetny w tym co robisz? Rób tego jak najwięcej. Fotografuj wszystko, co tylko wpadnie ci w oko. Aparat miej zawsze przy sobie i… bądź zawsze w gotowości. Ciągłe ćwiczenia nie tylko pomogą ci wyrobić własne oko i własny styl, ale także pozwolą opanować wszelkie fotograficzne triki.
Sprzęt foto
Fotografia dla początkujących mówi wyraźnie, że wcale nie trzeba posiadać drogiego sprzętu, żeby robić fajne, dobre i ciekawe zdjęcia. Tak naprawdę nie jest ważne, jakiej firmy masz sprzęt i ile kosztował. Ważniejsze jest, jak dobrze znasz swój aparat i na ile go czujesz. Oczywiście możesz cały czas robić zdjęcia na trybie auto, jednak czy nie lepiej w pełni panować nad tym, co się robi? Tak więc przygodę z fotografią zacznij od dokładnego i rzetelnego poznania możliwości swojego sprzętu.
Światło ma znaczenie
Światło jest duszą fotografii. Od światła zależy jakość zdjęcia. Powie ci to każdy mistrz fotografii. Piękne światło sprawia, że nawet nudny lub banalny kadr wygląda profesjonalnie. Jeśli więc poznasz już swój aparat, zacznij eksperymentować ze światłem. Na blendy i inne gadżety przyjdzie jeszcze czas. Na początku swojej przygody korzystaj z dobrodziejstw światła naturalnego. Rób zdjęcia wczesnym rankiem lub tuż przed zachodem słońca, a od razu zobaczysz w czym rzecz. Fotografowie te dwa przedziały czasowe zwykli nazywać złotymi godzinami. Warto przekonać się o tym na własnej skórze.
Kompozycja przede wszystkim
Fotografia dla początkujących głośno i wyraźnie mówi o kompozycji. Jeśli zaczynasz, wbij sobie tę uwagę do głowy. Większość fotografów amatorów popełnia ten sam błąd, który polega na umieszczaniu podstawowego obiektu w samym środku kadru. W ten sposób zdjęcia stają się monotonne, mówiąc kolokwialnie – po prostu „nudne”. Staraj się więc unikać symetrycznych kompozycji, z fotografowanym obiektem w środku kadru. Najważniejsze dla zdjęcia elementy zawsze umieszczamy w mocnych punktach, a nie symetrycznie! W aparatach często można włączyć funkcję pokazywania takich linii podziału w wizjerze.
Tło też ma znaczenie
Kolejna kwestia, o której powinien pamiętać początkujący fotograf to czytelne tło. Robiąc zdjęcia, postaraj się zwracać dużą uwagę na to, co znajduje się w okolicach fotografowanego człowieka lub przedmiotu. Schludne tło pozwala skierować spojrzenie widza na to, co na zdjęciu jest najważniejsze. Zbyt wiele elementów w tle, skutecznie rozprasza uwagę i daje wrażenie wielkiego chaosu na zdjęciu.
Więcej o fotografii dla początkujących przeczytasz tutaj: https://www.szerokikadr.pl/poradnik/fotografia-dla-poczatkujacych-kompozycja-i-kadrowanie
Related Posts
- Fotografia produktów - z czym i jak to się je
Fotografia produktów cieszy się dziś dużą popularnością. Nic w tym dziwnego. Większość rzeczy jest nam…
- Jak wybrać dobre warsztaty fotograficzne?
Warsztaty fotograficzne to szansa na pogłębienie wiedzy dotyczącej dobrego i profesjonalnego fotografowania. To także doskonała…
- Jak się uczyć fotografii. Gdzie się uczyć fotografii. Od kogo się uczyć fotografii
Dziś na tapetę weźmiemy naukę robienia zdjęć. Jak wiadomo, fotografia cieszy się dużą popularnością. Lubimy…