Szukaj
Close this search box.

Gorzka czekolada – jedz na zdrowie!

gorzka czekolada zalety

Spis treści

Któż z nas nie lubi słodyczy? Niestety nie wszystkie z nich mają dobroczynny wpływ na nasz organizm. No dobrze, większość z nich nie dość, że powoduje tycie, to na dodatek negatywnie wpływa na cerę. Do tego podwyższa poziom złego cholesterolu, negatywnie oddziałuje na pamięć i koncentrację. Czy oznacza to, że powinniśmy całkowicie zrezygnować ze słodyczy? Oczywiście, że nie! Musimy tylko dobrze wybierać. Przykładem idealnej przyjemności jest gorzka czekolada. Już jedna kostka potrafi skutecznie poprawić nastrój. Ale to nie wszystko. Gorzka czekolada opóźnia starzenie i zmniejsza ryzyko chorób nowotworowych. Co jeszcze potrafi zdziałać?

Gorzka czekolada zmniejsza ryzyko zawału serca

Liczne badania naukowe udowodniły, że gorzka czekolada skutecznie zmniejsza ryzyko zawału. Wystarczy każdego dnia zjeść 40 gramów tego przysmaku, aby zachować serce w dobrej formie. Przy okazji warto wspomnieć, że gorzka czekolada wzmacnia też serce.

Zmniejsza uczucie głodu

Nie wiem czy wiesz, ale ten zdrowy przysmak zawiera spore ilości błonnika. Co za tym idzie, powoduje uczucie sytości i sprawia, że nie mamy ochoty na podjadanie innych produktów. Chroni też przed napadami wilczego głodu. Odchudzasz się? Przed jednym lub dwoma posiłkami zjedz kostkę gorzkiej czekolady. Dzięki temu, szybciej odczujesz sytość i zjesz mniej.

gorzka czekolada właściwości
źródło: pixabay

Działa korzystnie na skórę

Gorzka czekolada obfituje we flawonoidy, czyli antyoksydanty. Ich zadaniem jest ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi, w tym szkodliwym działaniem UV. Przysmak ten opóźnia również procesy starzenia skóry. Dzięki niemu na dłużej zachowujemy młodość i piękny wygląd.

Czekolada poprawia nastrój

Czekolada o zawartości kakao minimum 70% pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Już jedna kostka jest w stanie poprawić nastrój. Jeśli więc miewasz skłonności do łapania dołków lub żyjesz w ciągłym stresie, zaprzyjaźnij się z gorzką czekoladą. Dobrym pomysłem jest trzymanie gorzkiej czekolady w torebce lub gdzieś pod ręką – tak na czarną godzinę.

gorzka czekolada czy zdrowa

Pobudza inteligencję

Liczne badania udowodniły, że gorzka czekolada korzystnie wpływa na naszą pamięć i koncentrację. Uważa się również, że może mieć wpływ na inteligencję i łatwość uczenia się. Jakim cudem? Ten zdrowy smakołyk pobudza cyrkulację krwi w mózgu i tym sposobem sprawia, że jesteśmy bardziej pobudzeni, a jednocześnie skupieni na działaniu.