Jak dobrać kolor dachu do elewacji budynku?

jaki dach wybrac

Spis treści

Dach to jeden z najważniejszych elementów konstrukcyjnych całego budynku. W związku z tym powinien zapewniać zarówno komfort, jak i bezpieczeństwo dla wszystkich mieszkańców domu. Musi być szczelny, solidny i trwały, a także odporny na uszkodzenia. Funkcja praktyczna to jednak nie wszystko. Dach powinien cechować się również niezwykłą estetyką i pięknie komponować się z resztą domu. Sprawdźmy, jak dobrać jego kolor do elewacji budynku!

Jakie kolory do siebie pasują?

Wybór odpowiedniego koloru ma większe znaczenie w przypadku dachu niż elewacji. Tynk na zewnętrznych ścianach można bowiem łatwiej oraz taniej zmienić niż wybrane pokrycie dachowe. W związku z tym warto wiedzieć, jakie kolory ze sobą współgrają, a jakich lepiej unikać. W przypadku białej czy kremowej elewacji nie musisz za bardzo przejmować się barwą dachu, ponieważ prawie każde połączenie będzie wyglądało dobrze. Te odcienie świetnie prezentują się m.in. z czerwonym, miedzianym, grafitowym oraz zielonym pokryciem.

Jakich połączeń lepiej unikać?

Jak widzisz, krycie dachów wymaga odpowiedniego zaplanowania nie tylko rodzaju dachówek, ale też ich koloru. Wybierając idealny odcień, staraj się unikać niektórych połączeń. Przykładowo nieestetycznie wyglądają domy, w których dach ma bardzo podobny kolor do elewacji. Niekorzystnie prezentują się również budynki utrzymane w całości w zbyt ciemnych barwach. Z kolei jasne kolory optycznie powiększają bryłę budynku i nadają jej weselszego charakteru, jednak i w nich należy zachować umiar.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę, wybierając kolor dachu?

Wybierając kolor dachu, nie tylko odcień elewacji ma znaczenie, ale również styl, w jakim utrzymany jest cały budynek. W nowoczesnym budownictwie najczęściej wybierane są dachy czarne oraz w różnych odcieniach szarości. Jeśli preferujesz styl tradycyjny, wybierz kolor z palety ciepłych barw, wśród których znajdują się rozmaite czerwienie. Wówczas pokrycie z dachówek w kolorze miedzianym z pewnością będzie prezentować się wyśmienicie. Niezależnie jednak od wyboru, korzystaj z oferty wyłącznie renomowanych firm dekarskich, takich jak Solidny Dekarz. Doświadczony fachowiec doradzi Ci odpowiedni kolor oraz rodzaj pokrycia, a także odpowie na każde Twoje pytanie lub wątpliwość. Dzięki temu będziesz mógł cieszyć się pięknym, estetycznym i trwałym dachem przez wiele lat po jego montażu.