Szukaj
Close this search box.

Trawa na dach zielony – na co zwrócić uwagę wybierając producenta?

zielony dach

Spis treści

Dach pokryty trawą to świetna alternatywa dla miast pełnych betonowych bloków i domów. Odpowiedni rodzaj trawy zapewni ładny wygląd i sprawi, że dach będzie łatwy w utrzymaniu. Na co zwrócić uwagę?

Dobry producent trawy na dachy – czyli jaki?

Zielone dachy zyskują coraz większą popularność. Ich zastosowanie pozwala wykorzystać dostępną przestrzeń na dachu i zaaranżować ją według potrzeb mieszkańców. Można tam utworzyć strefę do odpoczynku lub zewnętrzną siłownię. Aby na dachu rosła ładna trawa producent musi zadbać o jej wcześniejsze wyhodowanie. Zazwyczaj wykorzystuje się trawę w rolkach. Jej układanie jest szybkie i łatwe. Dobrze jest wybrać taką, gdzie zastosowano odpowiednią mieszankę nasion. Daje to pewność, że większość dachu będzie pokryta zieloną trawą, ziołami i mchem, a nie chwasty. Dobry producent przekaże także szczegółowe wskazówki niezbędne do odpowiedniego dbania o trawę  

Jak powstaje zielony dach?

Aby zielony dach ładnie się prezentował i był prawidłowo ułożony, należy zadbać o kilka szczegółów. Przede wszystkim należy dobrać rodzaj dachu do budynku. Dachy intensywne to takie, które składają się z różnorodnej roślinności. Oprócz trawy można na nim posadzić krzewy i drzewa. Tego rodzaju dach wymaga solidnej i mocnej konstrukcji budynku. Niezbędna jest także staranna pielęgnacja, ponieważ każda z roślin ma inne potrzeby. Dach ekstensywny składa się wyłącznie z niskiej roślinności – głównie trawy. Nie wymaga zbyt intensywnej pielęgnacji, przez co jest łatwy w utrzymaniu. 

Budowa dachu podzielona jest na kilka etapów. Każdy z nich polega na ułożeniu odpowiedniej warstwy. Ważne, aby warstwy zielonego dachu były układane w prawidłowej kolejności. Pierwsza powinna stanowić izolację oraz drenaż. Jest bardzo ważna, ponieważ uniemożliwia przedostawanie się wilgoci. Kolejna jest warstwa wegetacyjna. Składa się z geowłókniny lub mieszaniny skał mineralnych i zapewnia roślinności odpowiedni poziom wilgoci. Ostatnią warstwą jest roślinność – mieszanka traw, ziół i mchu.