Szukaj
Close this search box.

Jak palić miałem węglowym?

palenie mialem weglowym

Spis treści

Problemy z dostępnością węgla oraz jego rosnącymi cenami, zwłaszcza jeżeli chodzi o najbardziej poszukiwane sortymenty, a więc przede wszystkim ekogroszek sprawiły, że ustawodawca zdecydował się na czasowe zawieszenie zakazu spalania miału. Zgodnie z nowymi regulacjami tego rodzaju węgla kamiennego będzie można używać aż do kwietnia 2023 roku. Warto jednak pamiętać, że nie w każdym urządzeniu grzewczym da się z niego korzystać bez ryzyka awarii.

Czym jest miał węglowy?

Miał węglowy to węgiel kamienny o drobnej frakcji – średnica nie przekracza zwykle 6 mm. Jego wartość opałowa jest z reguły niższa aniżeli popularnego ekogroszku czy orzecha i wynosi zaledwie 19 MJ/kg, rekompensuje to jednak korzystniejsza cena. Nie jest to przeszkodą w energetyce, która jest jego głównym odbiorcą i stosuje wydajne technologie jego spalania. W przypadku kotłów grzewczych montowanych w domach jednorodzinnych możliwość jego używania będzie jednak zależała od zaleceń producenta danego urządzenia. Jest to o tyle istotne, że określa on z reguły bardzo precyzyjnie rodzaje paliwa, z jakich można bezpiecznie korzystać. Są one uzależnione od konstrukcji i mają wpływ na żywotność kotła, nie chcąc narazić się na kosztowną usterkę, warto więc dokładnie sprawdzić, czy miał węglowy jest dopuszczany jako paliwo, czy też nie.

Jakie konstrukcje kotłów umożliwiają spalanie miału?

Miał węglowy, można spalać w urządzeniach grzewczych starego typu, a więc przede wszystkim w kotłach zasypowych, które wypełnia się paliwem, a następnie rozpala od góry. Powinny one być jednak wyposażone w wydajny nadmuch i sterownik obsługujący algorytm PID ułatwiający utrzymywanie stałej niskiej mocy przez dłuższy czas. Z technicznego punktu widzenia miału można też użyć w niektórych kotłach podajnikowych – przede wszystkim w kotłach z podajnikiem tłokowym, a nawet w niektórych kotłach z podajnikami ślimakowymi wyposażonymi w palniki retortowe. Warto pamiętać, że większość nowoczesnych kotłów spełniających wymogi normy EcoDesign nie będzie mogła pracować, spalając miał. Producentem nowoczesnych kotłów centralnego ogrzewania jest firma Kotły Grzewcze Dragon. Oferowane przez nią urządzenia spełniają wymogi normy EcoDesign, są wyposażone w zbiorniki i podajniki, a także pozwalają na spalanie węgla kamiennego.