Szukaj
Close this search box.

Jaki ciągnik wybrać do prac sadowniczych?

prace sadownicze

Spis treści

Efektywność prac sadowniczych uzależniona jest od kilku czynników – poza pogodą by doświadczeniem sadownika, bardzo ważną rolę odgrywa dobór odpowiedniego sprzętu, w tym przede wszystkim ciągnika. To podstawa wyposażenie, dzięki której możliwe jest wykonanie niemal wszystkich prac. Dowiedz się, jakie wymagania powinien spełniać ciągnik, by dobrze spisywać się w sadzie.

Marka ciągnika

O jakości maszyn rolniczych wiele mówi ich marka. Dlatego też najpewniejszych wyborem będą ciągniki najbardziej uznanych na świecie marek, takich jak Deutz-Fahr. Nie tylko posiadają one znakomite parametry techniczne, ale również mają zapewnioną profesjonalną obsługę serwisową. Szeroki wybór ciągników Deutz-Fahr znajdziemy w ofercie firmy Agromarket.

Gabaryty ciągnika

Podczas pracy w sadzie, ciągnik będzie musiał przemieszczać się w dość wąskich przestrzeniach między rzędami drzew. Dlatego też powinien charakteryzować się między innymi kompaktowymi rozmiarami – zbyt szeroki rozstaw kół będzie utrudniał manewrowania w sadzie i może być przyczyną uszkodzenia drzew.

Zwrotność maszyny

Wielkość ciągnika rolniczego to nie jedyny czynnik, który wpływa na manewrowanie ciągnikiem w ciasnych przestrzeniach sad – równie ważne jest, by jego konstrukcja oraz zastosowanie rozwiązania umożliwiały jak największą zwrotność. Mowa tutaj między innymi o dobrej jakości wspomaganiu kierownicy, a także dźwigni rewersu, która pozwoli szybko i wygodnie zmienić kierunek poruszania się pojazdu.

Moc silnika 

O sprawności ciągnika decyduje przede wszystkim moc silnika. W przypadku maszyn do prac sadowniczych nie musi ona być wysoka – wielu ekspertów uznaje, że 100 KM w zupełności wystarcza do wykonania wszystkich zadań w obrębie sadu. Wybieranie maszyny o zbyt mocnym silniku jest zbyteczne – duże jednostki napędowe spalają więcej paliwa i są przez to droższe w eksploatacji, a większość maszyn używanych w sadach i tak nie ma dużego zapotrzebowania na moc.

Udźwig

Ważnym parametrem ciągnika jest jego udźwig, czyli zdolność do przenoszenia podłączonych maszyn rolniczych. W przypadku ciągnika rolniczego przeznaczonego do prac w sadzie powinien on być dość wysoki i wynosić około 1300-1500 kilogramów. Przed podjęciem decyzji o zakupie należy również sprawdzić, w jaki sposób dodatkowy sprzęt jest podłączany do TUZ-a – przy częstych zmianach oprzyrządowania może to być bardzo istotne z punktu widzenia komfortu pracy.

Wygoda kabiny

Praca w sadzie może trwać nawet kilkanaście godzin dziennie, dlatego niezwykle istotne jest, żeby ciągnik zapewniał wysoki komfort operatora. Wpływ na to ma między innymi konstrukcja kabiny oraz jej wyposażenie, np. wydajna klimatyzacja, ergonomiczny fotel ze wspomaganiem, osłona przed słońcem.