Jakie są domowe sposoby na udrażnianie rur kanalizacyjnych?

domewe udraznianie rur kanalizacyjnych

Spis treści

Rury kanalizacyjne są kluczowym elementem infrastruktury domowej, odpowiadającym za odprowadzanie ścieków z naszych codziennych czynności. Niestety, z czasem mogą ulegać zatkania, powodując nieprzyjemne problemy, takie jak wycieki czy nieprawidłowe odprowadzanie wody.

Jakie są domowe sposoby na udrażnianie rur kanalizacyjnych?

Jednym z najprostszych sposobów na udrażnianie rur jest zastosowanie gorącej wody z detergentem. Wystarczy zagotować wodę i dodać do niej kilka łyżek płynnego detergentu. Następnie można powoli wlać mieszaninę do zatkanej rury. Działanie detergentu pomoże w rozpuszczeniu nagromadzonych tłuszczów i innych substancji, udrażniając tym samym rurę. Popularnym sposobem jest użycie sody oczyszczonej i octu. Wystarczy wsypać pół szklanki sody do zatkanej rury, a następnie dodać pół szklanki octu. 

W przypadku bardziej uporczywych zatkań warto skorzystać z mechanizmów fizycznych. Jednym z popularnych narzędzi do udrażniania rur jest tzw. węże do rur, który jest elastycznym drutem zakończonym specjalnymi zębami lub szczotkami. Wężyk można włożyć do rury i delikatnie przesuwać w celu usunięcia zalegających osadów. Ważne jest jednak, aby nie używać zbyt dużych sił, aby uniknąć uszkodzenia rury. Jeżeli nadal mamy problemy z naszą kanalizacją, warto wybrać specjalistyczną firmę, która wykona udrażnianie rur w Gliwicach, fachowcy mają sprzęt i wiedzę.

Czy domowe mieszanki do udrażniania sprawdzają się jako udrażniacze rur kanalizacyjnych?

Inną skuteczną mieszanką jest połączenie soli kuchennej z wodą. Wystarczy rozpuścić około pół szklanki soli w gorącej wodzie i wlać tę mieszankę do zatkanej rury. Solna roztwór działa jako naturalny środek chemiczny, rozpuszczając nagromadzone osady i rozluźniając zatkanie. 

Po kilku godzinach można przepłukać rurę obficie wodą, aby usunąć rozpuszczone zanieczyszczenia. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie metody są odpowiednie dla każdego rodzaju zatkania. Jeśli problem utrudnienia przepływu wody wynika z większego, trwalszego zatkania, warto skorzystać z profesjonalnej pomocy hydraulika. Udrażnianie kanalizacji w Gliwicach to jedna z usług, jakie świadczy ten fachowiec.