Szukaj
Close this search box.

Jakie standardy musi spełniać szyba przednia w aucie?

szyba przednia w samochodzie

Spis treści

Samochód, aby mógł się swobodnie poruszać po drogach, musi być sprawny mechanicznie, posiadać aktualne ubezpieczenie i być po przeglądzie. Naturalnie przednia szyba w samochodzie także musi spełniać odpowiednie standardy. Kluczowa jest zgodność z przepisami. Element ten musi mieć oznaczenia dotyczące homologacji, ale także właściwości optyczne.

Na co zwrócić uwagę, kontrolując szybę w samochodzie?

Jeżeli chcemy mieć pewność, że wszystko jest w porządku z naszą szybą w samochodzie, to przede wszystkim zagwarantowane musi być bezpieczeństwo i zgodność z przepisami. Bez względu na to, czy będzie to szyba przednia Fiat Brava, czy w innym aucie, standardy bezpieczeństwa będą określone poprzez normy takie jak ECE R43 lub ANSI Z26.1. Te właśnie standardy określać będą wymagania odnoszące się do wytrzymałości mechanicznej szyby, a także jej odporności na uderzenia. Kluczowa jest tu także elastyczność i klarowność, co zapewnia skuteczną ochronę przed skutkami ewentualnych kolizji.

Bardzo ważną kwestią będą także oznaczenia dotyczące homologacji. Będzie to znak E, czyli świadczy on o tym, że zapewniona jest zgodność z przepisami obowiązującymi na terenie Unii Europejskiej. Oznaczenia homologacyjne będą także uzależnione od przepisów obowiązujących w danym kraju, a najważniejsze, że informują one o tym, że szyba spełnia wymogi bezpieczeństwa i jest legalna.

Szyba musi gwarantować widoczność

Nie zapominajmy także o podstawowej kwestii, a więc o właściwościach optycznych szyby. Obowiązkowo musi gwarantować kierowcy odpowiednią widoczność, aby można było wyraźnie widzieć wszystko to, co dzieje się przed nami. Obraz nie może być zakłócony przez żadne zniekształcenia lub pęknięcia albo zarysowania. Jeżeli w ten sposób jest uszkodzona szyba samochodowa naprawa jest niezbędna do zrealizowania niezwłocznie.

Poza tym szyba musi być także odporna na uszkodzenia takie jak pęknięcia albo wstrząsy. Powinna być wykonana z laminowanego szkła, które będzie się składać z dwóch warstw, które są połączone warstwą poliwinylobutyralu. Tego rodzaju konstrukcja minimalizuje ryzyko złamania się szyby po uderzeniu.